Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pouť ke sv. Anně upozornila na potřebu smíření mezi nepřáteli

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 27. července 2014 11:53

Praha - Na potřebu smíření a porozumění mezi znepřátelenými stranami upozornila dnes pouť ke sv. Anně na pražském Žižkově. Zhruba dvě stovky lidí si připomněly v kostele sv. Anny dnešní 100. výročí vyhlášení mobilizace v tehdejším Rakousku-Uhersku, někteří přišli v dobovém oblečení. Rodiny se pomodlily za mír i pro generaci dětí a vnoučat, aby už nikdy lidé nemuseli umírat ve válečném boji. V první světové válce bojovalo na 70 milionů vojáků, z nich deset milionů padlo.

Kardinál Dominik Duka při příležitosti svátku svaté Anny rodinám požehnal. Vyzval je, aby si z ní vzaly příklad. "Víme, že vliv matek na nové potomstvo je nezastupitelný. Matka je první kontakt, který má člověk jako nemluvně, a na jejích postojích k životu, nejen na jejích slovech, se tvoří charakter každého z nás," řekl Duka ČTK.

Na bojištích ztratili lidé víru v důstojnost člověka

První světová válka byla strašlivá, není v českých zemích rodina, které by se nedotkla, řekl. Na bojištích ztratili lidé víru v důstojnost člověka a mnozí i víru v boha, poznamenal. "Byla to katastrofa, že v této válce poprvé se největšími oběťmi stali civilní obyvatelé, což v předchozích válkách nebývalo," dodal.

"Letošní svatá Anna je varováním i výzvou v tom, že jak mezi Volhou a Dněprem, tak také na Středním východě a v Africe jsme svědky toho, že válka je používána jako nezakrytý mocenský prostředek," varoval.

Svatoanenská pouť se konala na Žižkově letos potřetí. Farář žižkovské farnosti Miloš Szabo ocenil, že lidé mají zájem se setkávat a hledat duchovní rozměr svého života.

Kostel svaté Anny, kde se dnešní mše konala, je secesní a byl postaven na začátku 20. století jako jedna z posledních předválečných staveb, vysvěcen byl za první světové války, když už muži rukovali. "Je to místo hodně důležité pro nás, kteří s napětím sledujeme, co se děje ve světě. Bojuje se v Sýrii, Súdánu, Egyptě, v Iráku, blízko nás na Ukrajině, myslím si, že témata války by neměla zůstat jen v historii, ale musíme je připomínat, aby nic podobného se nestalo znovu," řekl Szabo ČTK.

Mobilizace byla v Rakousku-Uhersku vyhlášena 26. července, dva dny na to, 28. července 1914, vypovědělo Rakousko-Uhersko Srbsku válku, která se během pár dní rozrostla v celoevropský konflikt. Rakousko-Uhersko, ke kterému Země koruny české patřily, postavilo do pole devět milionů vojáků, z války se jich přes milion nevrátil. V císařské armádě bojovalo 1,4 milionu Čechů. Na opačné straně, v československých legiích, se do bojů zapojilo na 90.000 mužů. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
67%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
11%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
22%
 
(Počet hlasů celkem: 9)