Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Poutníci se vydají na cestu z Velehradu na Svatý Kopeček

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 10. srpna 2014 9:42
Poutníci se vydají na cestu z Velehradu na Svatý Kopeček

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Věřící se v pátek 15. srpna opět vydají na pěší pouť po vyhlášených moravských poutních místech, která povede z Velehradu přes Svatý Hostýn až na Svatý Kopeček u Olomouce. Do cíle, svatokopecké baziliky, dorazí v úterý 19. srpna. ČTK to včera řekl Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Pouť po Cyrilometodějské poutní cestě nazvaná Moravská Compostela se letos koná počtvrté. Začne páteční mší ve velehradské bazilice v 10:00. "Odtud poutníci vyrazí směrem na Napajedla, Zlín, Svatý Hostýn, Pavlovice u Přerova, Radslavice a Svatý Kopeček," uvedl Urbanovský. Pouť v úterý 19. srpna v 17:00 zakončí mše svatá konaná v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.

Věřící pouť pojmenovali Moravská Compostela díky analogii pěších poutí do španělského města Santiago de Compostela, a to pokud jde o dobu pěšího putování a délku překonané vzdálenosti.

Poutní cesta Velehrad - Svatý Hostýn vznikla v roce 2008 z iniciativy Matice svatohostýnské. Trasa dlouhá zhruba 60 kilometrů je doplněna 25 zastaveními v podobě dřevěných přístřešků s duchovními, kulturními, přírodovědnými a turistickými informacemi. Stezka ze Svatého Kopečku na Svatý Hostýn byla otevřena v roce 2010. Na padesátikilometrové trase je instalováno 19 informačních panelů.

Zlínský kraj podporuje poutní turistiku dlouhodobě a cyrilometodějské stezky propaguje i v zahraničí. Pracuje na projektu Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje, která by měla být sítí měst a regionů spojených s působením či odkazem slovanských věrozvěstů. Kromě propojení národů by měla pomoci rozvoji cestovního ruchu. Návštěvnost poutních míst ve Zlínském kraji převyšuje milion lidí ročně. Polovina z toho připadá na Svatý Hostýn a 350.000 na Velehrad.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
64%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
3%
 
spíše ne
5%
 
ne
28%
 
(Počet hlasů celkem: 287)