Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Čínští katolíci nemohli odjet za papežem do Koreje

Ze světa / juml / ČTK / 16. srpna 2014 12:33

Peking/Soul - I několik dnů poté, co čínské úřady znemožnily tamějším katolíkům odcestovat do Jižní Koreje na setkání s papežem Františkem, není stále jasné, kdo konkrétně za tímto rozhodnutím stojí a co bylo jeho cílem, napsala dnes agentura AP. Odborníci na problematiku náboženství v Číně se domnívají, že šlo pravděpodobně o dílo přílišné horlivosti byrokratů z místní komunistické strany. Vláda v Pekingu nicméně nevydala k této záležitosti žádné oficiální prohlášení.

Čína a Vatikán nemají od 50. let oficiální diplomatické vztahy. V oblasti církevních otázek mezi nimi panují různé spory, například o to, kdo má právo jmenovat biskupy a liší se i v názorech na náboženskou svobodu.

Na letišti v Číně bylo tento týden zastaveno asi 50 katolických duchovních a věřících, kteří se chtěli v jihokorejské metropoli Soulu zúčastnit setkání s papežem.

"Byla to přehnaná reakce části místních politických představitelů, kteří byli nervózní z toho, co by se mohlo stát, kdyby jim dovolili vycestovat do Jižní Koreje," řekl podle AP expert na náboženskou problematiku v Číně Anthony Lam z Hongkongu.

"Tento druh takzvané prevence je úplně zbytečný. Nemyslím si, že (centrální vláda) v Pekingu chce být spojována s něčím takovým, jako je toto," zhodnotil tyto kroky francouzský odborník Lionel Jensen.

Jihokorejští organizátoři papežovy návštěvy podle AP také vyjádřili lítost nad tím, že těmto čínským katolíkům bylo zabráněno v cestě do Jižní Koreje, aby se mohli zúčastnit setkání s hlavou katolické církve kvůli, jak se vyjádřili, "komplikované situaci v Číně".

Zůstává stále nejasné, kolik osob bylo z letišti odvedeno, nebo případně kolik jich nakonec do Jižní Koreje odcestovalo.

Nynější první papežova návštěva Asie vyvolala mimo jiné naděje na zlepšení vztahů mezi Čínou a Vatikánem. Zvláště poté, co papežovo letadlo dostalo povolení k přeletu čínského vzdušného prostoru. V roce 1989 Peking toto povolení totiž nedal tehdejšímu papeži Janu Pavlu II., který chtěl navštívit Jižní Koreu.

Papež František ve čtvrtek poslal z letadla při přeletu čínského vzdušného prostoru cestou do Jižní Koreje čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi pozdravný telegram, ale ten kvůli technické chybě napoprvé nedorazil a musel být poslán znovu.

Hlava římskokatolické církve posílá pozdravný telegram každé zemi, jejíž vzdušný prostor využije. V případě Číny byl tento krok ale napjatě očekáván, protože čínský režim místním zhruba 12 milionům katolíků zakazuje uznávat papežovu autoritu a s Vatikánem nemají dlouhodobě oficiální styky.

Pro Františka je návštěva Jižní Koreje jeho třetí zahraniční cestou od loňského zvolení papežem. Jde o první návštěvu hlavy římskokatolické církve v této zemi po 25 letech.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
54%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
22%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 90)