Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před 15 lety zemřel arciopat Anastáz Opasek

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 24. srpna 2014 23:05

Rohr (Německo)/Praha - Před 15 lety, 24. srpna 1999, zemřel Anastáz Opasek, arciopat benediktinského kláštera v Praze-Břevnově a zároveň jeden z nejvýznamnějších církevních představitelů v Čechách.

Tento teolog, básník a literární historik se narodil ve Vídni a byl pokřtěn jako Jan Nepomucký a Vojtěch. V roce 1919 se jeho rodina vrátila do Čech. Maturoval na reálném gymnáziu v Kolíně a již v říjnu 1932 vstoupil do benediktinského noviciátu a přijal řeholní jméno Anastáz. Po studiích teologie v Praze a na Institutu sv. Anselma ve Vatikánu byl v roce 1938 vysvěcen na kněze Římskokatolické církve. V dubnu 1947 jej zvolili šedesátým opatem břevnovského kláštera.

Po komunistickém puči na něj čekalo vykonstruované obvinění ze špionáže ve prospěch Vatikánu. V září 1949 byl zatčen a v prosinci 1950 odsouzen za údajnou velezradu a špionáž na doživotní. Po amnestii v květnu 1960 byl sice osvobozen, nemohl však vykonávat kněžskou činnost.

Pronásledován komunistickým režimem uchýlil se do dvacetiletého exilu v bavorském Rohru. V květnu 1990 se vrátil zpět do Prahy a podílel se na obnovení činnosti břevnovského kláštera, který v roce 1993 dovršil tisíc let svého trvání a dočkal se povýšení na arciopatství. V roce 1991 mu byl udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

V Rohru se podílel na vzniku katolické laické organizace Opus bonum (Dobré dílo), která organizovala různé semináře a vydávala v Československu zakázaná literární díla. Psal tu též meditativně laděnou poezii (básnické sbírky Obrazy, Život upřený do středu a Podvečerní hudba) a spolupracoval na vzniku svých memoárů, které vyšly v roce 1992 pod titulem Dvanáct zastavení. Na ně v roce 1995 navázalo volné pokračování s názvem Dobré dílo Anastáze Opaska.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 341)