Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež vedl první svatební obřad, sezdal 20 párů

Ze světa / juml / ČTK / 15. září 2014 6:37
Papež vedl první svatební obřad, sezdal 20 párů

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Judit Klein / Creative Commons

Vatikán - Papež František dnes poprvé ve funkci vedl svatební obřad. Ve Svatopetrském chrámu sezdal 20 párů z Říma, informovala agentura AFP. Mezi vybranými dvojicemi byly i takové, které spolu už žijí nebo dokonce mají děti. "Jsou to páry jako všechny ostatní," uvedla k tomu římská diecéze. Ženichovi z jednoho páru církev dříve sňatek zrušila a jeho vyvolená má z dřívějšího vztahu dceru, kterou povila mimo manželství.

Papež oddal i pár, ve kterém jeden z partnerů už jedním manželstvím prošel a byl rozveden. Podle AFP vybralo římské vikářství páry z pověření Františka tak, aby představovaly reprezentativní vzorek dnešní doby.

Ve slavnostní atmosféře se zhruba dvouhodinového obřadu kromě odddávaných dvojic zúčastnily i jejich rodiny a přátelé a spousta věřících.

Nejmladší nově sezdanou dvojicí byl ženich narozený v roce 1986, který si vzal o tři roky mladší nevěstu. Nejstarší ženich se narodil v roce 1958 a nejstarší nevěsta v roce 1965.

Manželství "není snadná cesta, občas ji provázejí konflikty, ale takový je život", řekl papež párům. "Je normální, když se manželé hádají. To se stává všude, ale nekončete den, aniž byste se neusmířili, stačí malé gesto," kladl papež přítomným na srdce. Poté osobně každému ze 40 nastávajících novomanželů položil tradiční otázky, které jsou součástí obřadu, a požehnal jim.

Na počátku října se má v Římě sejít biskupská synoda, která se má radit o učení katolické církve ve věcech rodiny a sexuální morálky. Podle agentury DPA se rýsuje možnost, že některá dosavadní pravidla budou přezkoumána. Hlavním tématem debat by měla být nemožnost podávat svaté přijímání rozvedeným a znovu sezdaným.

Papežské svatební obřady jsou ve Vatikánu vzácností. Papež Jan Pavel II. uváděl páry do manželského svazku za celý svůj pontifikát v letech 1978 až 2005 pouze dvakrát a Benedikt XVI. pak vůbec.

Papež František oproti svým předchůdcům v otázkách rodiny a manželství zastává otevřenější a realističtější postoje. V lednu v Sixtinské kapli pokřtil dítě svobodné matky i dceru páru, který uzavřel pouze civilní manželství.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 131)