Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na oslavách výročí 600 let obnovení vysluhování podobojí očekávají pořadatelé několik tisíc osob

Domácí zpravodajství / kir / ČCE / 8. října 2014 11:52
Na oslavách výročí 600 let obnovení vysluhování podobojí očekávají pořadatelé několik tisíc osob

Leuenberská dohoda umožnila společné slavení večeře Páně (eucharistie)
Autor: nase-reformace.cz

Praha - Oslavy výročí 600 let od znovuobnovení vysluhování podobojí v českých zemích vyvrcholí v neděli 12. října v centru Prahy bohatým duchovním a kulturním programem, který do české metropole přiláká až několik tisíc osob.

Druhou říjnovou neděli roku 2014 se do historického centra Prahy, do míst, kudy kráčela česká reformace, sjedou věřící i lidé bez náboženského vyznání, rodiny s dětmi, zájemci o historii, posluchači církevní hudby, fandové geocachingu a mnozí další, neboť plánovaný program Oslav výročí 600 let o znovuobnovení vysluhování podobojí v českých zemích chce podle pořadatelů nabídnout každému „doušek svého výborného vína“.

Oslavy pořádá Českobratrská církev evangelická a Církev československá husitská za podpory dalších partnerů s cílem připomenout veřejnosti výročí 600 let od znovuobnovení vysluhování podobojí v několika pražských kostelích, které byly pod vlivem reformního hnutí inspirovaného Mistrem Janem Husem. K této události došlo na podzim roku 1414, v době, kdy byl Jan Hus již na koncilu v Kostnici. Jakoubek ze Stříbra a jeho spolupracovníci obnovili v Praze po necelých 200 letech vysluhování podobojí - s chlebem a vínem pro všechny věřící.

Programová nabídka oslav nabízí vyžití duchovního i kulturního charakteru. Slavnostní den bude zahájen bohoslužbami v Betlémské kapli, které společně povedou pražský senior Roman Mazur (Českobratrská církev evangelická) a biskup pražské diecéze David Tonzar (Církev československá husitská), během bohoslužeb vystoupí populární folkové uskupení Spirituál kvintet a přenos zprostředkuje Český rozhlas 2 a Česká televize. Hlavní podium oslav bude postaveno na Ovocném trhu v centru Prahy a stane se půdou mj. pro koncert vážné hudby v podání KEA (Konzervatoř Evangelické akademie), divadlo Víti Marčíka a od 17 hodin mnohými očekávaného vystoupení Spirituál kvintetu. Další dění (koncerty duchovní hudby, tematické přednášky odborníků a diskuse, komentované prohlídky, bojová hra a jiné) proběhnou na Praze 1, konkrétně v prostorách Dominikánského kláštera, v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, v kostele Martina ve Zdi, v kostele sv. Michala a na Evangelické teologické fakultě UK.

Oslavy se konají za  finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Městské části Praha 1, Evangelické zemské církve v Bádensku, Evangelické církve v Porýní, Evangelicko-luterské církve v Bavorsku, Českobratrské církve evangelické a Pražské diecéze Církve československé husitské; pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, Hlavního města Prahy, starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
57%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
29%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
14%
 
(Počet hlasů celkem: 14)