Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Galerii Na shledanou zaplnil Überraum architekta Schmidta

Kultura / vlu / ČTK / 1. listopadu 2014 19:42
Galerii Na shledanou zaplnil Überraum architekta Schmidta

Plakát na výstavu Norberta Schmidta - ÜBERRAUM
Autor: Galerii Na shledanou

Volyně - Galerie Na shledanou v jihočeské Volyni ode dneška představuje prostorový počin Überraum architekta Norberta Schmidta. Instalováním vysokých zdí autor zásadně změnil atmosféru výstavního prostoru v bývalé smuteční síni na hřbitově Malsička. Tímto nově vytvořeným "domem uvnitř domu" budou postupně prolínat další výstavy. ČTK to řekl kurátor Jan Freiberg. Überraum zůstane v galerii do července příštího roku.

Novou výstavu otevřeli v galerii na hřbitově symbolicky o dušičkovém víkendu. Šest metrů vysoká stavba vyplňuje téměř celý vnitřní prostor. "Je to pokus, když to hodně zjednoduším, přenést nějaké sakrální kvality prostoru do běžného galerijního prostředí," uvedl Freiberg. V galerii zároveň pokračuje výstava Michala Škody Přítomnostabsence. V nově vytvořeném prostoru Überraum se později budou odehrávat další výstavy.

Dříve byly výstavy v této galerii, většinou malby na zdi, po skončení zabílené, jako připomínka života a smrti. "Tenhle princip jsme teď porušili a naopak jsme začali výstavy jakoby vrstvit jednu na druhou," přiblížil Freiberg.

Budova galerie byla postavena koncem 80. let jako smuteční síň. Do provozu však nikdy nebyla uvedena a zůstala prázdná. Galerie v ní sídlí od roku 2010, funguje pod Městským muzeem ve Volyni. Zaměřuje se na současné české výtvarné umění. Letošním tématem je prolínání a architektura. Poprvé v galerii nevystavuje umělec, ale architekt. Schmidt rovněž vede Centrum teologie a umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)