Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Hradecký kraj se odvolá ve sporu o bývalý klášter v Opočně

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 11. listopadu 2014 5:18
Hradecký kraj se odvolá ve sporu o bývalý klášter v Opočně

Kapucínský klášter v Opočně
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Hradec Králové - Královéhradecký kraj se odvolá proti rozhodnutí Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou týkajícího se vlastnictví bývalého kláštera v Opočně na Rychnovsku. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodli krajští radní, informoval ČTK Michal Friček z tiskového oddělení hejtmanství. Soud v říjnu na základě žaloby Řádu kapucínů rozhodl, že vlastníkem areálu není kraj, ale stát. Změna vlastnictví umožní kapucínům žádat o vydání areálu v církevních restitucích.

"Soud argumentoval tím, že v restitučních řízeních se k takzvanému vydržení nepřihlíží. V tomto případě se ale podle nás nejedná o restituční spor, nýbrž o určení vlastnictví. Soud navíc dospěl k mylnému závěru, podle kterého byl areál kláštera zemědělským objektem. To se rozhodně nezakládá na pravdě," uvedl krajský radní Josef Dvořák (ČSSD). Kraj se chce ve svém odvolání například opírat o záměnu právních institutů převod a přechod a skutečnost, že okresní soud smetl námitku vydržení, což je jeden ze zákonných způsobů nabytí vlastnického práva.

Stát převedl budovu kláštera na kraj v roce 2003, kdy v objektu fungoval ústav sociální péče. Po jeho přestěhování kraj neměl pro klášter využití. Kraj odmítl bezúplatný převod městu Opočno a následně nabídl celý areál k prodeji, znalec odhadní cenu vyčíslil na 8,5 milionu korun. Poté co kapucíni podali žalobu, kraj záměr prodeje stáhl. Kapucíni se dohodli s vedením opočenské radnice, že v případě získání areálu převedou celý komplex na město. Podle předběžných plánů by měl areál sloužit ke kulturním a duchovním účelům.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 137)