Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Do Plzně dnes dorazil poslední z nových zvonů pro katedrálu

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 14. listopadu 2014 18:04
Do Plzně dnes dorazil poslední z nových zvonů pro katedrálu

Ilustrační foto: biskup Tomáš Holub na tříkrálové koledě
Autor: facebookový profil Plzeňské charity

Plzeň - Poslední z nových zvonů pro plzeňskou gotickou katedrálu svatého Bartoloměje dorazil dnes do Plzně. Dominanta plzeňského náměstí s nejvyšší kostelní věží v Česku bude mít čtyři nové zvony a jeden původní z roku 1835. V pondělí jim požehná biskup František Radkovský, v úterý celou zvonovou sestavu vyzvedne jeřáb do zvonice ve výšce asi 65 metrů. Poprvé se zvony společně rozezní 17. ledna, řekl dnes ČTK zvonař Petr Rudolf Manoušek, který zvony vyrobil a odlil v nizozemské dílně Royal Eijsbouts. 

Zvon Bartoloměj, který sám váží 4,8 tuny a včetně srdce a závěsu přes 5,8 tuny, odlil Manoušek v říjnu. Na plášti zlatavě zbaveného Bartoloměje je kromě podobizny světce také asi 150 jmen a log významných dárců, kteří přispěli ve sbírce. Spodní průměr zvonu je dva metry a až se rozkýve, bude potřebovat víc než čtyřmetrovou dráhu, řekl zvonař. Kromě Bartoloměje odlil i ostatní zvony - Hroznatu, Mariu a Jana Nepomuckého. 

Instalace zvonů do zvonové stolice potrvá ještě řadu týdnů. Řemeslníkům komplikuje práci omezený prostor v gotické věži. Zvony se tak nejdřív v úterý vyzvednou na věž, tam se položí na zem a teprve pak se budou postupně usazovat do vazby. Veškerou manipulaci s nimi uvnitř věže už musí obstarat jen lidé s ručními kladkami. Zvony budou ve dvou patrech nad sebou, dole Bartoloměj a Hroznata a nad nimi ostatní, řekl farář Emil Soukup. Neskrýval nadšení a dojetí z toho, že se do katedrály vrátí zvony. Když se za války odvážely ty minulé, byly mu tři roky. 

Víc než sto metrů vysoká věž musí udržet velkou váhu. Zvony včetně závěsů a srdcí váží přes 13 tun, při rozhoupání na konstrukci věže působí síla dvaapůlkrát větší než váha zvonů, řekl Manoušek. "Věž je na to stavěna, už tady takový zvon byl a zvonil, než byl zabaven jako válečná rekvizice," dodal. 

Kompletní sada zvonů chybí kostelu přes 70 let. Katedrála o zvony několikrát přišla, vždy dostala nové. Při požáru v roce 1835 se zvony v žáru roztavily, v letech 1917 a 1941 byly za války zabaveny a roztaveny na zbraně. Zůstal jen Prokop z roku 1835 a menší Anna z roku 1994. Do věže se s novými zvony vrátí jen Prokop, který váží včetně srdce a závěsu 442 kilogramů, nejmenší z nových zvonů Maria je téměř o tunu těžší, Jan váží včetně srdce a závěsu dvě tuny a Hroznata přes 3,3 tuny. Zmínka o nejstarším zvonu v katedrále pochází z roku 1446, už tehdy se jmenoval podle patrona kostela Bartoloměj. V pramenech z roku 1520 se již hovoří o pěti zvonech. 

Předloni ve městě začala sbírka, která měla zajistit peníze na zvony a na úpravy ve věži. Zatím se podle mluvčí biskupství Aleny Ouředníkové vybralo kolem 8,5 milionu korun, celkové náklady včetně nutných složitých úprav ve věži přijdou na 11 milionů korun. Část doplatí církev, sbírka ale pokračuje, řekl biskup František Radkovský. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 202)