Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František svatořečil dva Indy a čtyři Italy

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 24. listopadu 2014 9:11
Papež František svatořečil dva Indy a čtyři Italy

Papež František
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vatikán - Papež František včera svatořečil dva Indy a čtyři Italy. Vyzdvihl jejich "tvůrčí" angažovanost v pomoci chudým. Jenom z Indie podle agentury DPA do Vatikánu přicestovalo na 10.000 věřících.

Novými indickými svatými jsou zakladatel řádu karmelitánů v Indii a sociální reformátor Kuriakose Elias Chavara (1805-1871) a zakladatelka řádu karmelitek v indickém státě Kérala Eufrasie Eluvathingalová (1877-1952). Papežův krok je vnímán jako vzkaz církve Asii, i když křesťané tvoří jen dvě procenta indického obyvatelstva.

Z Itálie byli svatořečeni vicenzský biskup z 19. století Giovanni Antonio Farina, misionář Ludovico da Casoria a františkáni Nicola da Longobardi a Amato Ronconi.

"Odpověděli mimořádnou tvořivostí na přikázání lásky k bohu a bližnímu," prohlásil před davem shromážděným na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu papež František, jenž si své papežské jméno zvolil inspirován Františkem z Assisi. Ten rovněž symbolizuje skromnost a lásku k chudým.

Portréty nově svatořečených osobností visely na Svatopetrské bazilice. Potlesk zaplnil prostranství, když František prohlásil, že nově kanonizovaní Italové, kteří zakládali útulky pro poutníky, bezdomovce a nemocné, mohou inspirovat i lidi dneška.

Proces kanonizace často trvá desítky let. Zahájen může být u osob, které jsou alespoň pět let po smrti a jsou jim přisuzovány alespoň dva zázraky. Pravidlo pěti let však může papež obejít, jak to Františkův předchůdce Benedikt XVI. učinil v případě papeže Jana Pavla II. Ten zase podobnou výjimku učinil v případě Matky Terezy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)