Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zástupci světových náboženství podepsali deklaraci proti otroctví

Ze světa / vlu / ČTK / 2. prosince 2014 17:22
Zástupci světových náboženství podepsali deklaraci proti otroctví

ilustrační foto: Náboženští představitelé při podpisu deklarace proti otroctví, arcibiskup Welby stojí zcela vzadu ve fialovém.
Autor: facebook.com

Vatikán - Patnáctka vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství dnes ve Vatikánu podepsala deklaraci proti otroctví. Mezi signatáři byla například hlava anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby, francouzský pravoslavný metropolita Emanuel, ale i zástupci z řad hinduistů, buddhistů, muslimů a židů. Na pozvání papeže se události účastnili také experti na náboženství, včetně českého kněze a teologa Tomáše Halíka.

Deklarace, odsuzuje "moderní otroctví", které se týká například žen a dívek nucených k prostituci, domácího služebnictva, které pracuje za nepatrnou nebo nulovou mzdu, či dělníků, kteří pracují v nelidských podmínkách. Zástupci církví si v deklaraci dali za cíl přispět k vymýcení tohoto jevu do roku 2020.

"Zavazujeme se dnes, že učiníme vše, co je v našich silách...abychom společně pracovali na osvobození všech těch, kteří jsou zotročováni a je s nimi obchodováno, s cílem dát jim budoucnost," uvádí se v prohlášení.

Celkem je podle nevládních organizací na světě novodobých otroků kolem 36 milionů. Signatáři deklarace chtějí svým podpisem inspirovat duchovní i praktické činy všech lidí dobré vůle bez rozdílu vyznání tak, aby se dařilo otrockou práci vymýtit. Na webových stránkách asociace Global Freedom Network se mohou k této výzvě připojit také všichni zájemci.

Canterburský arcibiskup Welby, který patří k ústředním iniciátorům deklarace, vyzval světové politiky k přijetí efektivnějších zákonů proti všem formám otroctví. 

Všechny pozvané dnes ve Vatikánu osobně přivítal papež František, který však podle agentury AFP vypadal po nedávno ukončené cestě do Turecka poněkud unaveně. Zúčastněným nicméně poděkoval, že iniciativu podporují a že pomáhají na "otřesný jev rozšířený po celém světě" upozornit. "Žádné další otroky. Všichni jsme bratři a sestry," uvedl poté František na Twitteru.

Cařihradský patriarcha Bartoloměj, který se s papežem sešel minulý víkend, na vatikánském jednání prostřednictvím videozáznamu přirovnal nutnost boje proti otroctví ke snaze zachránit životní prostředí na Zemi, neboť jde podle něj o dvě strany téže mince.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)