Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Finskou církev opustilo 13.000 lidí kvůli sňatkům homosexuálů

Ze světa / vlu / ČTK / 2. prosince 2014 17:36
Finskou církev opustilo 13.000 lidí kvůli sňatkům homosexuálů

Kari Mäkinen
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Helsinky - Více než 13.000 lidí opustilo finskou evangelickou luteránskou církev během posledních tří dnů kvůli sporu kolem sňatků homosexuálů. Nespokojenost vyvolalo mimo jiné prohlášení arcibiskupa Kariho Makinena, že se "velmi raduje" z toho, že sňatky osob stejného pohlaví budou už brzy legální, napsala agentura AFP. 

Arcibiskup Makinen v pátek řekl, že se "raduje z hloubi srdce", že parlament schválil novelu zákona otevírající cestu k uzákonění sňatků homosexuálů. 

Vysoce postavený luteránský představitel Jukka Keskitalo nicméně v neděli prohlásil, že hlasování parlamentu "nemění postoj církve k manželství", které pro ni zůstává svazkem mezi mužem a ženou. 

Tyto odporující si výroky pohněvaly konzervativní i liberální větve církve v poslední severské zemi, kde ještě nejsou sňatky homosexuálů legální. Od pátku do neděle na protest opustilo církev více než 13.000 lidí. Odchod z církve znamená, že nebudou nadále platit církevní daně, které pro luteránskou církev vybírá stát. 

K luteránské církvi v současnosti patří asi 4,1 milionu Finů, tedy zhruba 75 procent populace. V 70. letech minulého století to bylo více než 90 procent. 

Finský parlament schválil v pátek sňatky homosexuálů těsnou většinou a Finsko se tak připojilo k dalším jedenácti zemím Evropské unie a zároveň k ostatním severským státům. Pro novelu hlasovalo 105 poslanců, proti se vyslovilo 95. Ve Finsku bylo v roce 2002 uzákoněno registrované partnerství, ale plnohodnotné sňatky osob stejného pohlaví tam budou možné až nyní, po schválení novely, kterou navrhla občanská iniciativa. 

Finsko se tak zařadí mezi země, které nerozlišují mezi heterosexuálními a homosexuálními sňatky a všem sezdaným párům dávají stejná práva na adopci dětí nebo přejímání příjmení partnera.

Odpůrci sňatků gayů a lesbiček i ve Finsku argumentují údajným právem dítěte na otce a matku. "Je to otázka budoucnosti našich dětí a celé společnosti, takové změny by neměly být přijímány bez důkladného zhodnocení jejich dopadu," řekl před hlasováním Mika Niikko z nacionalistické strany Praví Finové.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)