Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně má ode dneška pět zvonů

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 5. prosince 2014 13:47
Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně má ode dneška pět zvonů

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Autor: Wikipedia.org / Pajast / Creative Commons

Kolín - Chrám svatého Bartoloměje, jedna z nejvýznamnějších církevních památek Středočeského kraje, má ode dneška ve zvonici pět zvonů. Pracovníci ráno pomocí jeřábu sundali z věže jeden nefunkční zvon a zvon, který byl zapůjčen z kostela svatého Víta v Kolíně-Zálabí. Poté byly do chrámové zvonice, vystavěné v roce 1504, vytaženy tři nové zvony, čtyřistakilogramový Jan Křtitel, dvěstěkilogramový Prokop a téměř třistakilogramový Florian.

Dosud v chrámu zvonil renesanční zvon Kohoutek z roku 1610, který váží asi 750 kilogramů a pochází údajně z kolínského popraviště, téměř dvoutunový Bartoloměj a více než sedmisetkilogramový Jan Pavel.

Tři nové zvony jsou ze zvonařské dílny Rudolfa Pernera v Pasově. Všech pět zvonů dohromady se podle faráře Libora Bulína rozezní během Vánoc, v soboty, neděle a také například před silvestrovskou půlnocí. "Už včera celé odpoledne ty dva historické zvony uvolňovali, ono to není tak jednouché a je to všechno dlouhotrvající záležitost. Důležité je, že jsou na té věži a už se dají kdykoli namontovat," řekl ČTK Bulín. Zvony je možné rozeznít i manuálně, ale v Kolíně využívají spíše počítačový program. "Zvonit by to dobře mělo, protože to jsou Pernerovy zvony, které tvoří určitou osu podle toho, jak to bylo navržené, takže by spolu měly ladit," dodal farář. Farnost bude podle něj vytvářet různé kombinace zvonění pro různé příležitosti.

Kolín měl podle Bulína stejně jako řada dalších českých měst smůlu v tom, že za světových válek byly zvony z kostelů roztaveny pro výrobu děl a nábojů. V Kolíně byl ale kostel svatého Víta v Zálabí přidělen německému lazaretu, a tak se podařilo po dohodě s německým kaplanem jeden jeho zvon uchovat pro chrám svatého Bartoloměje. Tento zvon se během několika týdnů vrátí zpět na své místo v Zálabí.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je jednou z nejvýznamnějších církevních památek Středočeského kraje. Patří k nejstarším gotickým kostelům v Česku, od roku 1995 je národní kulturní památkou a předloni se otevřel veřejnosti. Letos skončila oprava a restaurování věnce kaplí za presbyteriem a příští rok má skončit rekonstrukce vnějšku kostela, která trvá více než 20 let. Asi do dvou let do zvonice chrámu přibudou další dva zvony.

Kostely katedrálního typu jsou v zemi pouze čtyři, vedle svatého Bartoloměje jsou to katedrály svatého Víta v Praze, svaté Barbory v Kutné Hoře a bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedleci. V kolínském chrámu se konají bohoslužby a lidé ho také mohou navštívit s turistickým průvodcem.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
18%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 146)