Nejvíce pronásledováni jsou křesťané v KLDR a na Blízkém východě
Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 7. ledna 2015 10:22Amsterdam - Ve světě je pronásledováno až 100 milionů křesťanů a jejich situace se výrazně zhoršila od léta loňského roku. Ve své letošní zprávě to tvrdí nevládní křesťanská organizace Open Doors. Nejhorší situace je podle ní v Severní Koreji, Somálsku, Iráku a Sýrii.
Zhoršení životní situace křesťanů má podle studie na svědomí především organizace Islámský stát (IS), která ovládá rozsáhlé oblasti na severu Iráku a severovýchodě Sýrie. V Somálsku a sousední Keni se křesťané stávají terčem islamistů z milic Šabáb. Celkově jsou podle Open Doors extremistické skupiny jako IS, Šabáb, Boko Haram či Al-Káida hlavními pronásledovateli křesťanů ve světě. Mírnější formy diskriminace na základě víry prý uplatňují i některé africké vlády, například v Tanzanii nebo Džibutsku.
KLDR je na seznamu na prvním místě už třináctý rok. Podle odhadů organizace tu je v pracovních táborech kvůli své víře internováno kolem 70.000 křesťanů.
Negativní dopad na život křesťanů měly podle zprávy v loňském roce také volby v Indii a Turecku, kde zvítězili nacionalističtí a v otázce víry údajně radikální politici. V Indii, která se v žebříčku dostala z 28. na 21. místo, se stal premiérem hinduistický nacionalista Nárendra Módí a v Turecku byl prezidentem zvolen umírněný islamista Recep Tayyip Erdogan. Ankara se do přehledu padesáti zemí dostala vůbec poprvé a zaujala hned 41. místo.
Ve srovnání s výrazným zhoršením situace na mnoha místech světa podle zprávy organizace zaznamenala jen málo zlepšení, například v Etiopii, Laosu nebo na Srí Lance.
Křesťanství je nejrozšířenějším náboženstvím na větě, hlásí se k němu 2,2 miliardy lidí, což je skoro třetina planety. Organizace Open Doors začala v 50. letech tajně distribuovat Bible do komunistických zemí, nyní podle vlastních údajů působí v šesti desítkách států.
To, že je ve světě pronásledováno 100 milionů křesťanů, je pouze její odhad. Podle kritiků ale Open Doors do celkového počtu zahrnuje drobné ústrky v každodenním životě i závažné pronásledování za použití násilí či dokonce s následkem smrti. Organizace prý rovněž nezohledňuje, zda jsou v dané zemi diskriminováni všichni jinověrci, či zda jsou útoky zaměřeny pouze proti křesťanům.
Kromě Kolumbie a Mexika jsou na padesátimístném seznamu jenom země z Afriky, Asie a Blízkého východu.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Červená středa připomene lidi pronásledované pro jejich víru
6. 12. 2020 16:45Představitelé hongkongského prodemokratického hnutí byli uvězněni
Aktuální zprávy
11.12.2024 21:47Olomoucká arcidiecéze převezme od jezuitů správu Svatého Hostýna po konci příští poutní sezony
11.12.2024 7:19Syrští povstalci nebudou ženám nařizovat zahalování. Papež je vyzval ke stabilizaci v zemi
11.12.2024 7:18Číhošťský zázrak se stal záminkou pro perzekuci církve
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010