Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Státní pozemkový úřad uzavřel dohody o vydání 13 tisíc hektarů v církevních restitucích

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 27. ledna 2015 16:39
Státní pozemkový úřad uzavřel dohody o vydání 13 tisíc hektarů v církevních restitucích

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Petr Macháček / Wikipedia Commons

Praha - Státní pozemkový úřad (SPÚ) uzavřel k 16. lednu s církvemi 1591 dohod k vydání bezmála 19.000 pozemků o celkové výměře přesahující 13.000 hektarů. ČTK to dnes řekl ředitel odboru řízení restitucí SPÚ Václav Kohlíček.

Uzavřené dohody jsou úřadem dále schvalovány ve správním řízení. Schváleno bylo dosud 1086 dohod o vydání 12.530 pozemků o celkové výměře 9183 hektarů. Schváleno bylo také vydání 39 staveb. Úřad zároveň schválil 682 dohod předtím uzavřených mezi církvemi či náboženskými organizacemi a Lesy České republiky. Rozhodl tak o vydání 7808 lesních pozemků o výměře přesahující 37.000 hektarů.

V některých případech krajské pozemkové úřady již rozhodly a v dalších patrně rozhodnou, že církvím požadované pozemky či stavby nevydají. Církve se pak mohou o majetek soudit.

Například minulý týden úřad odmítl vydat část zemědělského majetku Benediktinskému opatství svatého Václava v Broumově. Více než pět stovek pozemků a tři stavby na Náchodsku řád pozbyl už před rozhodným únorem 1948, a to v důsledku konfiskace na základě Benešových dekretů. Nemovitosti se podle úřadu nestaly předmětem majetkové křivdy.

Úřad byl v minulosti kritizován, že restituce vyřizuje pomalu. Předchozí i současné vedení za jeden z důvodů kritizovaného stavu označilo nízký počet restituce vyřizujících úředníků. Transformaci Pozemkového fondu a sítě pozemkových úřadů na Státní pozemkový úřad provázelo v době, kdy byl ministrem zemědělství Petr Bendl (ODS), výrazné snižování počtu zaměstnanců. Propuštěno jich bylo tehdy zhruba 350.

Úřad pro zrychlení vyřizování restitucí nabral loni nových 130 lidí, v řadě případů šlo o bývalé zaměstnance pozemkových úřadů či Pozemkového fondu. To vyřizování restitucí zrychlilo, ne však tak, jak si od tohoto kroku na úřadě slibovali. "Ten náběh, který jsme si slibovali od přijetí počtu nových zaměstnanců byl pozvolnější, než jsme se domnívali," poznamenal Kohlíček. Agenda církevních restitucí není podle něj jednoduchá. "Lidé, kteří nás přišli posílit bylo potřeba zaškolit, a to zaškolení si vyžádalo nějaký čas," uvedl.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplácí také 59 miliard Kč navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se během 17 let církvím postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který činil asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí potvrdil Ústavní soud.

Úřady před zahájením restitucí odhadovaly, že stát by mohl církvím vrátit 30.000 hektarů zemědělské půdy; navíc Lesy ČR pro církve blokují asi 142.000 hektarů pozemků.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)