Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Obec Mladoňovice přestaví bývalou trafostanici na kapli

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 28. ledna 2015 18:47
Obec Mladoňovice přestaví bývalou trafostanici na kapli

Trafostanice. Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / ŠJů / Creative Commons

Mladoňovice (Chrudimsko) - Z bývalé trafostanice v Mladoňovicích na Chrudimsku vznikne kaple zasvěcená Andělům Strážným. Na proměnu otlučeného objektu vybírá obec peníze ve veřejné sbírce. Stavět chce začít na jaře. ČTK to dnes řekla starostka Ivana Blehová. 

"Kaple bude dělat dominantu místní části Deblov, bude stát v horní polovině kopce. Špička kříže bude ve stejné výšce jako vrchol nejvýše postaveného domu," řekla starostka. 

Obec má hotovou projektovou dokumentaci, studii i stavební povolení, což stálo 100.000 korun. Veřejnou sbírkou zatím získala 130.000 korun, dalších 70.000 korun dostane od svazku obcí Mikroregion Chrudimska. Starostka odhaduje, že celkové náklady dosáhnou půl milionu korun. "Hrubá stavba by mohla být hotová letos. Snad lidé náš projekt podpoří," řekla Blehová. 

Návrh kaple zhotovil pardubický architekt Jan Klimeš. Trafostanice má tvar hranolu o velikosti tři krát tři metry, na výšku měří 3,5 metru. Po dostavbě se zvýší o jedno patro, podlaží rozčlení římsa. Kaple bude mít stanovou střechu a bílý nátěr. V druhém patře bude zvonice. 

"Zvon máme deponovaný na Moravě, někdo si jej objednal na míru a ze závažných důvodů nemohl vzít. Kaplička bude mít prosklené dveře s motivy andělů. Ve dne ji osvětlí denní světlo, v noci elektrické světlo, vymalovaná bude světle modrou barvou," řekla Blehová. 

V Třemošnici na Chrudimsku před časem místní věřící usilovali o stavbu kostela, ale zhruba za deset let se jim podařilo získat jen dva miliony korun, což byla desetina potřebných peněz. Místo kostela je ve městě zbudovaný park s křesťanskými symboly. 

Svépomocí obnovoval kaple na Svitavsku Spolek archaických nadšenců ze Sebranic. Stavby postavili sudetoněmečtí statkáři a zanikly po druhé světové válce, protože je nikdo neudržoval. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)