Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Jeden z nejdůležitějších rukopisů Bible je zveřejněn online

Ze světa / MiH / ČBK / 17. února 2015 18:12
Jeden z nejdůležitějších rukopisů Bible je zveřejněn online

Detail listu z Vatikánského kodexu
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vatikán - Vatikánská apoštolská knihovna včera zveřejnila v digitální podobě tzv. Vatikánský kodex. Kolem roku 330 nařídil v dopise císař Konstantin Eusebiovi z Cesareje, aby „nechal přepsat zkušenými odborníky padesát svazků Svatých Písem, na jemně zpracovaném papyru.“ Tento list, obsažený v Životě Konstantinově, se stal předmětem nejrůznějších diskuzí.

Existuje hypotéza, podle níž by ve zmíněném císařově plánu mohly mít původ dvě nejstarší dochované řecké Bible: tzv. Sinajský a Vatikánský kodex. Pravděpodobněji byly však oba rukopisy vytvořeny ve 4. století v Egyptě.

Zatímco Sinajský kodex je umístěný v několika knihovnách a jeho největší část v  British Library v Londýně, druhý jmenovaný se nachází minimálně od roku 1475 ve Vatikánu (odtud jeho název).

Čtvercový kodex o délce cca 27 cm, označovaný také písmenem „B“, obsahuje většinu Starého i Nového zákona. Je považován za jeden z nejautoritativnějších pramenů biblické textové kritiky. Nález staršího papyru P75 v roce 1952 autoritu Vatikánského kodexu ještě potvrdil (oba texty se z velké části shodují).

Od pondělí 16. února je text včetně později datovaných dodatků dostupný v digitální podobě pro širokou veřejnost. Na stránkách Vatikánské apoštolské knihovny je možné jej prohlédnout i zvětšit jednotlivé strany. Uživatelům je též usnadněno listování v jednotlivých biblických knihách. Dosud je na stránkách knihovny zveřejněno 1596 zdigitalizovaných dokumentů.

Digitalizovaný Vatikánský kodex naleznete k online prohlížení na Digi.vatlib.it.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
25%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 53)