Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Popeleční středou začíná období půstu

Domácí zpravodajství / juml / / 18. února 2015 8:22
Popeleční středou začíná období půstu

Popelec
Autor: Wikipedia.org / Jennifer Balaska / Creative Commons

Popeleční středou dnes křesťané vstupují do postní doby. Po masopustu přichází čtyřicetidenní období přípravy na Velikonoce, největší křesťanské svátky. Popeleční středa je dnem přísného půstu a připomínkou pomíjivosti pozemského života, příležitostí věnovat pozornost trvalým, duchovním hodnotám.

Na Popeleční středu žehná kněz při bohoslužbě popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne přitom: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu." Název popelec pochází z 10. století, kdy se uděloval kajícníkům na znamení pokání. Od 11. století byl popelec udělován v tento den již všem věřícím.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka bude dnes od 18:00 sloužit mši svatou ve Svatovítské katedrále a bude udílet popelec. Jednou z nejzajímavějších událostí, která se na Popeleční středu v pražské arcidiecézi koná, je tradičně Popelec umělců v akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora. Zdejší program se letos odehraje ve třech částech a bude zahrnovat, hudbu, liturgii i výtvarné umění. Od 18:00 zazní v sakristii kostela Nejsvětějšího Salvátora Bolestná tajemství z Růžencových sonát H. I. F. Bibera. O hodinu později naváže v kostele mše svatá s promluvou Tomáše Halíka a s udílením popelce.

Po bohoslužbě následuje vernisáž výtvarné intervence Michala Škody opět v sakristii kostela, při níž promluví autor společně s kurátorem Norbertem Schmidtem. Instalace bude k vidění v interiéru kostela po celou postní dobu. V nemocničním kostele sv. Václava v Psychiatrické nemocnici Bohnice se od 15:30 koná ekumenický Popelec zdravotníků, při kterém účastníky do postní doby uvede svou promluvou evangelický farář Ondřej Kolář a popelem označí katolický kněz Jan Kofroň.

Půst si lze vyložit i přeneseně nejen jako odepření si jídla, lidé se mohou pokusit se vzdát dočasně třeba také používání některých věcí, na něž jsou zvyklí a které jim ulehčují život. Je možné zkusit chodit pěšky namísto jízdy automobilem, odepřít si kontakt s médii či vzdát se načas nakupování či určité částky peněz, kterou je možné věnovat potřebným.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)