Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před 65 lety zemřel na následky mučení StB kněz Josef Toufar

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK/red / 25. února 2015 11:49
Před 65 lety zemřel na následky mučení StB kněz Josef Toufar

P. Josef Toufar
Autor: archiv Miloše Doležala

Praha - Po krutém mučení ve vazbě zemřel 25. února 1950 na následky prasklého žaludečního vředu v nemocnici v Praze kněz Josef Toufar. Venkovský farář z obce Číhošť na Havlíčkobrodsku se do hledáčku StB dostal poté, co se v prosinci 1949 při mši v jeho kostele údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později opakoval. Toufara zatkli a trýznili, dokud 23. února 1950 nepodepsal protokol, v němž se k činu přiznal.

Čtyři týdny byl trápen a sadisticky ubíjen k smrti (bití, elektrický proud a žízeň) ve valdické věznici. Na následky krutého zacházení dva dny po vynuceném přiznání přes veškerou péči lékařů zemřel. "Dělali jsme všechno, co bylo v lidských silách, ale toho člověka nebylo možno zachránit. Byl neobyčejně surovým způsobem utlučen k smrti. Řekl bych - jasná vražda!," řekl v roce 1968 jeden z operatérů František Mauer. Toufar byl v tajnosti pochován do hromadného hrobu v pražských Ďáblicích a příbuzným byla farářova smrt oznámena teprve o čtyři roky později. Toufarova jména však bylo propagandisticky zneužito ve filmu Běda tomu skrze něhož přichází pohoršení a následném boji proti církvi.

Po roce 1989 byl za podíl na fyzickém týrání kněze Toufara odsouzen šéf tehdejší vyšetřovací skupiny StB zaměřené na tzv. číhošťský zázrak Ladislav Mácha. V listopadu 1999 jej pražský městský soud poslal na dva roky do vězení. Trest ale ze zdravotních důvodů nenastoupil. Toufarovo tělo bylo v listopadu loňského roku - dva týdny poté, co dostal in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně, vyzvednuto z hrobu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
7%
 
Ne
21%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 140)