Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež: Soucit je v péči o umírající důležitější než hmotný zisk

Ze světa / vlu / ČTK / 5. března 2015 17:54
Papež: Soucit je v péči o umírající důležitější než hmotný zisk

Papež František
Autor: Flickr.com / Mazur / Creative Commons

Vatikán - Zdravotní péče by neměla být zaměřena na zisk, důležité je naopak postarat se o nemocné, staré a umírající lidi. Těm by lékaři a zdravotníci měli být schopni přinést soucit. Na vatikánském shromáždění věnovaném seniorské a paliativní péči to dnes prohlásil papež František.

Podle hlavy katolické církve by se lékaři a zdravotničtí pracovníci neměli řídit jen "lékařskými fakty" či "pravidly systému zdravotní péče a ekonomického zisku". Důležité je podle papeže to, aby každému člověku byli schopni zajistit důstojný konec života a dokázali dát najevo soucit.

„Lékařská péče má tedy ve společnosti zvláštní roli, protože dosvědčuje úctu, kterou jsme povinováni starému člověku a každému člověku vůbec. Zjevné výsledky a účinnost nemohou být jediným kritériem, podle kterého se řídí jednání lékařů, stejně jako jím nejsou pravidla zdravotních systémů a ekonomický zisk. Stát se nemůže domnívat, že by na lékařství vydělal. Naopak, pro společnost není nic důležitějšího, než chránit člověka,“ podotkl František v projevu k vatikánskému shromáždění Papežské akademie pro život.

"Každá lékařská vědomost je skutečnou vědou v tom nejušlechtilejším smyslu slova pouze tehdy, když napomáhá dobru člověka. Tohoto dobra nelze nikdy dosáhnout v protikladu k lidskému životu a jeho důstojnosti,“ doplnil římský biskup.

Akademie, kterou založil v roce 1994 Jan Pavel II., se věnuje základním problémům etiky zacházení se životem.

Papež od svého předloňského zvolení zaměřuje pozornost katolické církve k ochraně slabých a znevýhodněných lidí. Dnes například prohlásil, že první na řadě v péči o staré či umírající musí být jejich rodiny. Pouze v případě, že toho nejsou schopny či jejich blízcí trpí vážnou nemocí, měla by být péče na zdravotnických zařízeních. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
23%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 48)