Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vatikánská banka prudce zvýšila zisk, pokračuje v reformách

Ze světa / juml / ČTK / 25. května 2015 14:03
Vatikánská banka prudce zvýšila zisk, pokračuje v reformách

Apoštolský palác ve Vatikánu, sídlo IOR (vatikánské banky)
Autor: Wikipedia.org / Monchelsea / Wikimedia Commons

Vatikán - Čistý zisk vatikánské banky, jejíž oficiální název je Institut náboženských záležitostí (IOR), v loňském roce prudce stoupl. Banka dnes oznámila, že loni vydělala přes 69 milionů eur (téměř dvě miliardy Kč), zatímco v předchozím roce to byly jen necelé tři miliony eur. Dodala, že loni pokračovala v reformách, jež mají mimo jiné omezit její zneužívání ke kriminálním aktivitám.

V roce 2013 byl zisk vatikánské banky zasažen rozsáhlými odpisy investic a náklady souvisejícími s novými pravidly proti praní špinavých peněz. Reforma IOR patří podle agentury Reuters k nejcitlivějším problémům, kterým nyní čelí papež František. Ten usiluje o komplexní revizi vatikánské správy po řadě skandálů.

IOR poprvé zveřejnila hospodářské výsledky v listopadu 2013 poté, co se stala terčem obvinění z praní špinavých peněz. Banka slíbila, že bude klást větší důraz na zlepšování výnosů svých klientů, mezi které patří například církevní řády a charity. "Soustředíme se především na zásadní zlepšení svých celkových zákaznických služeb a na další profesionalizaci služeb v oblasti správy majetku," uvedl prezident banky Jean-Baptiste de Franssu.

Vatikánskou banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Má na starosti také penzijní systém pro tisíce zaměstnanců Vatikánu. Banka není přístupná veřejnosti, mezi její klienty patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomaté ve Vatikánu. Pověstí banky však otřáslo množství různých pochybení lidí, kteří byli oprávněni mít v bance účet, a pochybné jednání s finančními institucemi v Itálii.

Finance banky přitom byly dlouho opředeny tajemstvím. Od 80. let důvěrou v banku otřáslo několik skandálů a časopis Forbes ji označil za nejvíce uzavřenou banku světa.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
54%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
22%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 89)