Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vatikán potrestá biskupy, kteří kryjí zneužívání dětí

Ze světa / juml / ČTK / 10. června 2015 18:16
Vatikán potrestá biskupy, kteří kryjí zneužívání dětí

Ilustrační foto
Autor: pixbay.com / kheinz46

Vatikán - Vatikán, který již vede boj proti kněžím obviněným ze sexuálního zneužívání nezletilých, hodlá stíhat u nově vznikajícího soudu i biskupy, kteří pachatele chrání. Při Kongregaci pro nauku víry má vzniknout nová soudní sekce, do které bude jmenován stálý personál a sekretář jako asistent prefekta kongregace.

Jak dnes informoval vatikánský mluvčí Federico Lombardi, papež František schválil nejnovější návrhy pro případy zneužití biskupského úřadu a v otázce obžaloby ze sexuálního zneužívání nezletilých ze strany katolického kléru. Návrhy předložila Papežská komise pro ochranu nezletilých.

"Předpokládá se, že Svatý otec pověří Kongregaci pro nauku víry, aby vynášela rozsudky nad biskupy v souvislosti s trestným činem zneužití úřadu," citoval Lombardiho vatikánský rozhlas.

Papež zároveň stanovil pětiletou lhůtu pro analýzu toho, nakolik je nové opatření efektivní.

Kvůli zneužívání nezletilých byly v minulosti obviněny či odsouzeny stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či Kanadě. Františkův předchůdce Benedikt XVI., během jehož pontifikátu se začaly tyto skandály vyšetřovat, se podle Vatikánu sešel s několika zneužitými lidmi během svých cest po světě. František je nicméně prvním papežem, který se s oběťmi setkal na vatikánské půdě.

Vatikán od roku 2004 do roku 2014 kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalších 2572 potrestal menšími tresty. Vůbec první takovou ucelenou statistiku představil loni před jedním z výborů OSN v Ženevě vyslanec Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Za tu dobu bylo Vatikánu hlášeno více než 3400 věrohodných případů zneužívání. Jen loni to bylo 401 případů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
42%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 48)