Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež jednal s Putinem o Ukrajině a Blízkém východě. Vyzval ho k velkému úsilí o mír

Ze světa / kir / ČTK / 11. června 2015 0:18
Papež jednal s Putinem o Ukrajině a Blízkém východě. Vyzval ho k velkému úsilí o mír

Vladimir Vladimirovič Putin
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Vatikán - Papež František dnes vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zasadil o vyvinutí "upřímného a velkého úsilí" k dosažení míru na východě Ukrajiny. Podle agentury Reuters se oba shodli na potřebě "obnovy ovzduší dialogu na Ukrajině a dodržování minské dohody". Dohoda sjednaná v únoru v běloruské metropoli Minsku předpokládá dodržování klidu zbraní na východě Ukrajiny ovládaném proruskými separatisty. V oblasti se ale dál střílí a umírají tam lidé. 

Oba představitelé se dnes po roce a půl sešli ve Vatikánu, kam Putin zamířil po návštěvě světové výstavy v Miláně, kde jednal s italským premiérem Mateem Renzim. Jednání ve Vatikánu, které bylo zaměřeno také na situaci na Blízkém východě, trvalo 50 minut.

Papež a Putin se shodli, že je zapotřebí, aby se na Blízký východ vrátily podmínky pro normální život všech složek společnosti, "včetně náboženských menšin, zejména křesťanů".

Papež daroval Putinovi medailónek představující "anděla míru", "který poráží všechny války" a "hovoří o solidaritě mezi národy", sdělili podle agentury AFP novináři, kteří byli svědky ceremonie. Papež se prý tvářil vážně, a to i když se zřejmě atmosféra na konci rozhovoru více uvolnila, dodala AFP.

Ruský prezident předal papeži jako dar výšivku protkanou zlatou nití představující moskevský chrám Krista Spasitele, který byl zničen během sovětského období a pak znovu postaven. Putin se naposledy sešel s papežem v listopadu 2013. 

Vatikán opakovaně vyzývá k usmíření na Ukrajině a k zastavení bojů mezi "bratry" křesťany. Papež se ale také dočkal kritiky ze strany ukrajinských řeckých katolíků uznávajících autoritu římskokatolické církve za to, že nikdy přímo neodsoudil ruský podíl na nepokojích na východě Ukrajiny.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
48%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 33)