Papež při setkání se zástupci českých církví: Je třeba přehodnotit sporné otázky v novém světle
Ze světa / kir / ČTK / 15. června 2015 19:52Vatikán - Papež František dnes u příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa ve Vatikánu přijal zástupce českých křesťanských církví. Ve své řeči pak znovu vyjádřil lítost nad upálením českého kněze a reformátora a vyzval k tomu, aby církev sporné otázky z minulosti řešila s novým vhledem. Audience v Apoštolském paláci trvala téměř hodinu a podle českého velvyslance ve Vatikánu Pavla Vošalíka šlo o mimořádně přátelské setkání.
Audience se zúčastnili emeritní pražský arcibiskup a kardinál Miloslav Vlk, plzeňský biskup František Radkovský a rovněž zástupci Československé církve husitské a Českobratrské církve evangelické (ČCE). Kromě nich byl v české delegaci i historik Jaroslav Šebek a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. Své očekávání před schůzkou pro ČTK vyjádřil v již dříve publikované zprávě synodní senior ČCE Joel Ruml.
František pozdravil zástupce husitské a českobratrské církve a přivítal možnost "obnovit a prohloubit" vztahy mezi církevními komunitami, uvádí zpráva zveřejněná na oficiálním webu Vatikánu. "V duchu učení Pána Ježíše, který se v předvečer své smrti modlil za sjednocení svých následovníků, jsme povinni prosazovat větší vzájemné porozumění a aktivní spolupráci. Mnohé spory z minulosti je třeba přehodnotit ve světle nového kontextu, v němž žijeme. Dohody a porozumění dosáhneme, když budeme řešit tradiční sporné otázky s novým vhledem," řekl papež.
Hlava římskokatolické církve označila Jana Husa za uznávaného kazatele a pozoruhodnou osobnost a jeho skon na hranici za tragický. Papež připomněl slova Jana Pavla II. z roku 1999, jimiž tehdejší papež vyjádřil lítost nad krutou Husovou smrtí a přiřadil ho k církevním reformátorům.
"Ve světle tohoto přístupu je nezbytné pokračovat ve studiu osobnosti a díla Jana Husa, který byl dlouho předmětem neshod mezi křesťany, zatímco dnes otevřel cestu k dialogu," konstatoval František. "Tento výzkum, provedený bez ideologického zatížení, bude důležitou službou historické pravdě, jakož i všem křesťanům a celé společnosti, a to i za hranicemi vaší země," zdůraznil.
František vyjádřil přesvědčení, že křesťané mohou jít dál cestou usmíření a míru. "Na této cestě se učíme poznávat se vzájemně jako přátelé a vnímat motivy druhých v tom nejlepším světle. V tomto smyslu doufám, že křesťané vybudují svazky přátelství na úrovni místních komunit a farností," zdůraznil papež. "Bůh nás ve svém milosrdenství obdařil schopností rozpoznat všechny hříchy a vědět, jak si vzájemně odpouštět," uzavřel svůj projev.
V Římě se dnes ještě na papežské koleji Nepomucenum uskuteční bohoslužba smíření a odpuštění u příležitosti Husovy mučednické smrti. Také na této bohoslužbě budou členové české delegace, Vatikán bude zastupovat papežův blízký spolupracovník, emeritní předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Walter Kasper.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
1.12.2024 17:22Želivský klášter vystavuje několik stovek betlémů z papíru, dřeva i chleba
1.12.2024 17:22Litoměřická diecéze loni investovala přes 120 milionů Kč do oprav svých objektů
27.11.2024 23:44Multimediální expozice u svatého Jakuba v Brně přibližuje myšlenky Vánoc
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010