Na místo masakru Němců povede pochod, na Švédských šancích bude i společná modlitba
Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 18. června 2015 15:32 Přerov -Před sedmdesáti lety došlo na návrší nedaleko Přerova k jedné z nejbrutálnějších protiněmeckých odvet. V noci z 18. na 19. června 1945 zde českoslovenští vojáci vedení ambiciózním rozvědčíkem Karolem Pazúrem postříleli 265 spišských Němců. O život přišlo jedenasedmdesát mužů, sto dvacet žen a čtyřiasedmdesát dětí. Všechny oběti události, která bývá přezdívána jako masakr na Švédských šancích, byli civilisté.
Podle České televize k masové vraždě, jež si pro absenci soudního procesu i způsob vykonání v ničem nezadá s protektorátním řáděním nacistů, vůbec nemuselo dojít, kdyby se na přerovském nádraží kvůli přetíženým spojům na východ nesetkaly dva vlaky. V prvním z nich se na Slovensko z pražské vojenské přehlídky vraceli příslušníci 17. pěšího pluku z bratislavské Petržalky; druhým vlakem mířily na domovskou Spiš necelé tři stovky karpatských Němců, které o rok dříve přesídlil wehrmacht do severozápadních Čech.
Pazur byl v roce 1949 za svůj čin odsouzen na dvacet let, ale již v roce 1951 byl amnestován prezidentem Klementem Gottwaldem; podle historika Tomáše Staňka v jeho prospěch intervenovali důstojníci vojenské rozvědky včetně jejího náčelníka Bedřicha Reicina, spolustrůjce politických procesů (a pozdější oběti procesu s Rudolfem Slánským). Muž, který stál za smrtí tří stovek krajanů, získal nakonec křeslo ve slovenském Svazu protifašistických bojovníků, vedle toho pracoval jako agent Státní bezpečnosti.
Zastupitelé odsoudili nesmyslné krveprolití a pořadají ekumenické shromáždění
Zastupitelé Přerova přijali na svém červnovém zasedání „Prohlášení“, v němž odsuzují nesmyslné krveprolití, které se stalo jen kousek od Přerova „Na Švédské šance organizujeme v sobotu 20. června pochod, který bude v 11 hodin ukončen vzpomínkovým a ekumenickým setkáním. Na místě krutosti bude odhalena deska s popisem hrůzných událostí. Deska bude mít místo na vydlážděném kříži, který tu v těchto dnech vzniká,“ informoval přerovský primátor Vladimír Puchalský na stránkách města. Na místo se sjedou i pamětníci a pozůstalí po obětech ze Slovenska i z Německa.
Masakr karpatských Němců je nejbrutálnější čin, který se stal na Moravě a Slezsku v první polovině čtyřicátých let minulého století a počet obětí převyšuje i počet mrtvých v Lidicích, připomněl nedávno publicista Jan Urban.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
23.01.2025 15:40Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl
23.01.2025 0:25Oběti zneužívání v církvi znovu požádaly senátory, aby neschválili smlouvu s Vatikánem
22.01.2025 13:50Biskupská konference zvolila svým předsedou Josefa Nuzíka, vystřídá Graubnera
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010