Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František se omluvil valdenské církvi za pronásledování

Ze světa / vlu / ČTK/Redakce / 22. června 2015 16:16
Papež František se omluvil valdenské církvi za pronásledování

papež František
Autor: Wikipedia.org / Benhur Arcayan

Turín - Papež František dnes jako vůbec první papež v historii navštívil kostel valdenské církve a poprosil její příslušníky za odpuštění kvůli pronásledování ze strany katolíků. Informovala o tom agentura ANSA. František večer ukončí dvoudenní návštěvu Turína, během níž se v neděli mimo jiné pomodlil před slavným turínským plátnem, v němž byl podle legendy zahalen Kristus po sejmutí z kříže. Dnes se také v soukromí setkal se svými příbuznými.

"Ve jménu katolické církve prosím o odpuštění za nekřesťanské a dokonce nelidské postoje a chování, které jsme vůči vám v minulosti zastávali," řekl papež. "Když přemýšlíme o našich dějinách, nemůžeme než nebýt smutní kvůli konfliktům a násilí, které se páchalo ve jménu víry," dodal.

Valdenští byli středověkým náboženským hnutím inspirovaným původně bohatým lyonským obchodníkem Petrem Valdesem, ten se pod vlivem překladu bible do provensálštiny obrátil v duchu Horského kázání a rozdal svůj majetek chudým. Valdenští chtěli reformovat církev, odmítali násilí a hlásili se k životu v chudobě. Ve 12. století byli papežem uvrženi do klatby a pronásledováni, v roce 1487 je pak za heretiky prohlásil papež Inocenc VIII. a vyhlásil proti nim křížovou výpravu. Pokračovatelem hnutí je valdenská církev, malé reformační společenství, které má jen několik desítek tisíc členů, hlavně v Itálii a Jižní Americe.

Valdenská církev je sice proti té římskokatolické s 1,2 miliardami věřících prakticky nepatrná, omluva jejím členům je ale ze strany papeže dalším gestem smíření před blížícím se půltisíciletým výročím začátku reformace. Za ten se považuje den, kdy Martin Luther zveřejnil v německém Wittenbergu svých 95 tezí proti učení o odpustcích. Začátkem června papež vyjádřil také lítost nad smrtí českého reformátora Jana Husa a řekl, že církev musí prosit o odpuštění.

Návštěvu Turína, během níž se setkal také s duchovními, ale i mladými delikventy, bezdomovci a uprchlíky, ukončí František schůzkou s příbuznými. Z kraje Piemont totiž pocházejí jeho prarodiče, kteří později přesídlili do Buenos Aires. Podle agentury ANSA se papež soukromě sejde s šesti svými bratranci a sestřenicemi a jejich rodinami.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Kolik ročně přispěje ve sbírce v kostele nebo na účet církve?
100 000 Kč a více
9%
 
50 000 Kč a více
7%
 
10 000 Kč a více
31%
 
1000 Kč více
31%
 
Méně než tisíc korun
4%
 
Na aktivity církví nepřispívám
18%
 
(Počet hlasů celkem: 55)