Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pákistánskou křesťanku odsouzenou k smrti čeká dnes slyšení

Ze světa / juml / cirkev.cz / 22. července 2015 7:01
Pákistánskou křesťanku odsouzenou k smrti čeká dnes slyšení

Asia Bibi, pákistánská křesťanka odsouzená k trestu smrti za údajné rouhání proti Mohamedovi byla osvobozena
Autor: Christiansinpakistan.com

Lahore (Pákistán)/Řím -

Ve středu 22. července 2015 se v bude Pákistánu konat slyšení v odvolacím řízení s pákistánskou křesťankou Asií Bibiovou, odsouzenou v roce 2010 k trestu smrti za údajné rouhání. S odkazem na dva zdroje o tom informuje agentura ZENIT.

Případ čtyřiačtyřicetileté křesťanky vyvolal celosvětovou pozornost již po jejím uvěznění. Asia Naurīnová Bibiová byla zadržena v roce 2009 poté, co byla jednou ze spolupracovnic na poli obviněna z rouhání. Sama Bibiová se však hájila tím, že nařčení představuje pouze „vyřizování starých účtů“. V roce 2010 byla žena odsouzena k trestu smrti oběšením a k pokutě 1.100 dolarů. Rozhodnutím se stala první ženou v zemi odsouzenou k smrti za rouhání.

Na podzim loňského roku potvrdil Vrchní soud v Lahore původní trest. Manžel Asie Ašik Nasih proto požádal o milost pákistánského prezidenta, její právník současně podal odvolání k Nejvyššímu soudu. Podle některých svědectví se v posledních měsících výrazně zhoršil Asiin zdravotní stav, který vyžaduje urgentní lékařské ošetření.

Guvernér Paňdžábu Salmaan Tasír, který se zasazoval za propuštění křesťanky a kritizoval zákon o rouhání, byl v lednu 2011 zavražděn. Stejný osud potkal také pákistánského ministra pro menšiny Šabhaze Bhátího o necelé dva měsíce později.

Do případu se vložil také papež Benedikt XVI., který v listopadu 2010 veřejně vyzval k rychlému propuštění Bibiové. Letos v dubnu se s manželem Asie a dcerou setkal také papež František. „Svatý otče, modlete se za Asii Bibiovou a za všechny pronásledované křesťany v Pákistánu,“ prosil papeže během krátkého rozhovoru Ašik Nasih. „Modlím se za ni, za vás i za všechny křesťany, kteří trpí,“ odpověděl František.

Jak uvádí lidskoprávní organizace sledující pronásledování křesťanů Open Doors, zákon proti rouhání bývá v Pákistánu často zneužíván k útoku na menšiny včetně křesťanů. Často skrze něj také lidé řeší osobní spory.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Kolik ročně přispěje ve sbírce v kostele nebo na účet církve?
100 000 Kč a více
9%
 
50 000 Kč a více
7%
 
10 000 Kč a více
31%
 
1000 Kč více
31%
 
Méně než tisíc korun
4%
 
Na aktivity církví nepřispívám
18%
 
(Počet hlasů celkem: 55)