Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nanebevzetí Panny Marie patří k největším katolickým svátkům

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 15. srpna 2015 11:29
Nanebevzetí Panny Marie patří k největším katolickým svátkům

Nanebevzetí Panny Marie
Autor: Petr Paul Rubens

Praha - Slavnost Nanebevzetí Panny Marie, který katolický kalendář připomíná 15. srpna, je nejvýznamnějším mariánským katolickým svátkem. Kromě katolických církví ho uznávají i pravoslavné církve a část církví anglikánských, nikoliv však jako dogma. V některých zemích se jedná o takzvaný zasvěcený svátek, tedy svátek, při němž jsou věřící povinni se zúčastnit boholužby a dodržovat nedělní a sváteční klid, i když není neděle. 

Nanebevzetí Panny Marie je součástí katolického učení, dogma o nanebevzetí Panny Marie vyhlásil papež Pius XII. 1. listopadu 1950 apoštolskou konstitucí Munificentissimus Deus: „Neposkvrněná, vždy panenská Matka Boží Maria byla po dokončení běhu pozemského života s tělem i duší vzata do nebeské slávy.“

Většina protestantských církví událost odmítají, protože o tělesném nanebevzetí Panny Marie se Bible nikde nezmiňuje. Událost byla v minulosti častým námětem malířů (k nejznámějším patří obraz Petra Paula Rubense), nanebevzetí Panny Marie je zasvěcena řada kostelů, včetně mnohých v Česku.

V pravoslavných církvích se svátek nenazývá "nanebevzetí Panny Marie" ale jako svátek Zesnutí Bohorodičky. Část pravoslavných (např. ruští pravoslavní) jej slaví 28. srpna, což je 15. srpen podle juliánského kalendáře, a předchází mu dva týdny půstu.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)