Vratislavice otevřely veřejnosti kostel Nejsvětější Trojice
Kraje: Liberecký / juml / ČTK / 17. srpna 2015 14:34Ilustrační foto: Kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou
Autor: Wikipedia.org / EleMko / Wikimedia Commons
Vratislavice nad Nisou - Vratislavice nad Nisou včera poprvé otevřely veřejnosti nejstarší stavební památku - kostel Nejsvětější Trojice. Stavba z počátku 18. století slouží běžně bohoslužbám, turisté do ní ale mohou mimo tento čas jen nahlédnout zamřížovanými dveřmi. Teď se radnice rozhodla uspořádat pro zájemce komentované prohlídky. Na tu první dorazila dnes dopoledne desítka zájemců.
"Tyto prohlídky se konají v rámci našich tradičních Vratislavických městských slavností. Říkali jsme si, že řada obyvatel Vratislavic kolem této naší nejstarší dominanty denně chodí a je veliká škoda, že většina z nich ani nikdy nebyla uvnitř," řekla ČTK Milada Sokolová, která dnes návštěvníky kostelem provázela. "Prohlídky jsou zdarma a budou až do pátku denně od 10:00 a 16:00, v pátek večer pak bude v kostele koncert Báry Basikové, ten už je ale zcela vyprodaný," dodala.
První zmínka o Vratislavicích pochází z druhé poloviny 14. století a souvisí s výměnou kněze na zdejší faře. V té době už tedy ve Vratislavicích kostel a fara byly, ale jinde. O umístění kostela však žádné důkazy nejsou. "Zřejmě stál někde v dnešní ulici Nad Cukrárnou," řekla Sokolová. Dnešní barokní kostel Nejsvětější Trojice byl postaven za jediný rok v letech 1700 až 1701. Vznikl na místě původního dřevěného kostelíka, jehož pozůstatky byly objeveny při rekonstrukci kostela roku 1903.
Vratislavický kostel je jednolodní stavba obdélného půdorysu s pravoúhlým presbytářem a sakristií na severní straně. Na západě je hranolová věž, kterou se do kostela vchází, z každé strany má schodišťovou vížku. Stavitelem byl Marcus Antonio Chanivalle z Nového Města Pražského. V roce 1780 pak byla na jižní straně věže vystavěna hřbitovní kaple, která ale byla roku 1900 odstraněna, samotný hřbitov byl zrušen o 22 let dřív. Kostel má zachovalý barokní interiér, ve velmi dobrém stavu jsou i varhany.
"Nejcennější památkou je cínová křtitelnice zhotovená v roce 1563, vznikla jako dar tehdejšího královského hejtmana libereckému kostelu svatého Antonína Velikého. Kdy a proč se později dostala do kostela ve Vratislavících, nevíme," řekla Sokolová. Křtitelnice se stále používá při křtech. Křtitelnice má víko z pozdější doby, které už ale není kompletní. "Kdysi ho zdobilo sousoší, které ale v 90. letech minulého století ukradli," dodala průvodkyně.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
19.09.2024 15:18Papež schválil pobožnosti v Medžugorje pro jejich přínos víře, k samotným zjevením se nevyjádřil
19.09.2024 9:19600. výročí úmrtí Jana Žižky připomene nový film a vystavení jeho údajného meče
19.09.2024 9:18Papež se modlil za oběti povodní, děkoval dobrovolníkům a připomněl Světový den Alzheimerovy choroby
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010