Olomouc – Jak být spolu a nezbláznit se; jak zvládat vrcholový sport jménem rodina? Co s námi udělá zkušenost rozvodu a jak se v církvi žije lidem s jinou sexuální orientací? To jsou některá z témat připravované dvoudenní veřejné diskuze Na cestě k dialogu v církvi, která se bude konat ve dnech 25. a 26. září v Olomouci. Setkání pořádá skupina katolických laiků, pod záštitou České křesťanské akademie.
Tradice otevřených diskusních setkání vzešla z potřeby jednotlivých lidí mluvit ve své církvi o životě, jaký skutečně je. Letošní ročník přináší téma každodenního života ve vztahu. Navazuje tak na výzvu papeže Františka, aby se do regionálních společenství přenesla také diskuse o rodině. „Pro své děti si přejeme budoucnost v dokonalé rodině. Často však poznáváme, že každodenní realita se od ideálu odlišuje a lidé kolem nás žijí v různých podobách vztahu. Jaká je jejich zkušenost, co prožívají a jak k nim přistupuje církev? O tom chceme společně mluvit,“ říkají organizátoři diskuzního setkání.
Na setkání vystoupí mezi jinými filosof Jan Sokol, teolog Jaroslav Lorman, psycholog Jeroným Klimeš, sexuoložka Dagmar Křížková, kněz Václav Vacek a také lidé, kteří přinesou svůj osobní příběh: Svatava Havlíčková, Jiří Votava nebo Jaromír Kvapil.
"Každé téma bude představeno ze tří pozic: z pohledu církve (teolog, kněz, církevní právník), psychologické a terapeutické praxe (psycholog, psychiatr, rodinný terapeut) a z pohledu laiků, kteří přinesou svůj osobní příběh. Důležitým propojením celého programu potom bude společná diskuze,” upřesňují organizátoři na webu akce.
"V tuhle chvíli je přihlášených cca 50 lidí, očekáváme počet kolem stovky," upřesnila předpokládaný počet účastníku pro Christnet.cz členka přípravného týmu Veronika Francová a doplnila: "Jde o dva velmi intenzivní dny, proto se v praxi nejedná o příliš "davovou" akci, dorazí spíše lidé, kterí chtějí věnovat celé dva dny času a peníze za poplatek. Počítáme ale s výstupem v podobě textu, audiozáznam a snad i krátká videa z nejzajímavějších částí."
Myšlenka diskuzního setkání Na cestě k dialogu v církvi vznikla minulý rok z pokusů o komunikaci laiků s církevními představiteli v rámci kauzy odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Letošní téma je inspirováno mimořádnou biskupskou synodou o rodině, jejíž první část se uskutečnila loni v říjnu a vyhlášením Jubilejního roku milosrdenství, který bude doprovázet závěrečné zasedání biskupů letos na podzim. Setkání je otevřeno laikům, kněžím i biskupům a všem, kdo se chtějí zúčastnit otevřené diskuze o aktuálních tématech církve.
Detailní program s přihláškou naleznete na www.nacestekdialogu.cz.



