Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Olomoucké kostely rozezní festival duchovní hudby

Ze světa / juml / ČTK / 14. září 2015 18:30
Olomoucké kostely rozezní festival duchovní hudby

Varhany v katedrále sv. Mořice
Autor: Wikipedia.org / Michal Maňas / Wikimedia Commons

Olomouc - Olomoucké kostely a chrámy rozezní od této neděle koncerty duchovní hudby. Letošní ročník Podzimního festivalu duchovní hudby přinese pět koncertů, na kterých vystoupí špičkoví domácí i evropští hudebníci. Obsadí postupně nejen dóm svatého Václava, ale i chrám svatého Mořice, prostory kostela svatého Michala i Panny Marie Sněžné. Festival pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera potrvá do 10. října.

"Festivalem jsme navázali na tradice z dřívějška, duchovní hudba patřila k Olomouci a ke skladatelům, kteří tady působili. Ať už to byl Antonín Dvořák, který věnoval Olomouci řadu duchovních děl, ale i Ludwig van Beethoven či Leoš Janáček. Vazby a tradice tady byly, v období komunismu byly však přerušeny a my se na ně snažíme navázat," řekla dnes ČTK ředitelka festivalu Dobromila Hamplová.

Zahajovací koncert pořadatelé letos naplánovali na neděli v dómu svatého Václava, kde zazní Polní mše od Bohuslava Martinů a variace na Mozartovo téma od skladatele Maxe Regera. "Snažila jsem se vybírat pro festival méně známé skladby. Polní mše nese velice aktuální téma, skladatel ji psal v době po začátku druhé světové války. Zpracování Mozartových melodií od Maxa Regera je velice působivé a v Olomouci neznámé," uvedla ředitelka festivalu. V programu festivalu je také koncert věnovaný dílu skladatele Petra Ebena, který přednese jeho syn Marek Eben. Nese název Labyrint světa a ráj srdce a je variací pro varhany a umělecký přednes.

Chrám svatého Michala obsadí špičkový barokní soubor s šesti sólisty, kteří se ujmou díla skladatele Jana Dismase Zelenky Psalmi Vespertini. Na festival je pozván také chlapecký sbor z Curychu, který přednese skladby napříč pěti stoletími. Závěr přehlídky obstará koncert v chrámu Panny Marie Sněžné, který představí v české premiéře dílo italského skladatele Gaetana Donizettiho Messa di Gloria e Credo.

Koncerty pořadatelé umístili do jednotlivých chrámů i podle jejich dramaturgie. "Pokud jde o baroko, volíme Pannu Marii Sněžnou, pokud jde o koncert se středním obsazením, využíváme nádherných prostor svatého Michala. Věci týkající se 20. století nám lépe sedí v dómu svatého Václava," dodala Hamplová.

Podzimní festival duchovní hudby vznikl v roce 1994. Bližší informace lze nalézt na stránkách www.podzimni-festival.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)