Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Německý řád se žalobou dožaduje vydání kostela v Karlově Studánce

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 5. října 2015 14:30
Německý řád se žalobou dožaduje vydání kostela v Karlově Studánce

Ilustrační foto - kostelík v Karlově Studánce
Autor: Wikipedia.org / Marzper / Wikimedia Commons

Praha - Německý řád podal žalobu na vydání kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku včetně pozemků a inventáře. Kostel v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi odmítlo loni vydat ministerstvo kultury. ČTK to dnes řekl mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý. Žaloby na vydání dalšího bývalého majetku řádu budou podle něj následovat. Jde především o lesy, polnosti, nemovitosti a hrady, které řád vlastnil před druhou světovou válkou a byly mu zabaveny nacisty, doplnil.

Případ hradu Bouzov

Stát odmítl vydat řádu také například hrad Bouzov, o který řád usiloval už před přijetím zákona o majetkovém vyrovnání. Také o něj se plánuje soudit. V případě Bouzova Národní památkový ústav uvádí, že hrad byl zabaven na základě Benešových dekretů, tedy před dobou, na níž se zákon vztahuje.

Hrad byl konfiskován podle zmíněných dekretů, nikoli však řádu. O majetek přišel řád už krátce po odtržení Sudet od Československa, v říjnu 1938. Z rozhodnutí Adolfa Hitlera byl Německý řád zrušen jako nepřátelský říši a nemovitosti byly zabaveny či převedeny na nové vlastníky. Hrad Bouzov získal šéf SS Heinrich Himmler.

O Německém řádu

Žalobu dnes podala Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, pro nějž se zkráceně používá název Německý řád. Byl založen v roce 1190 v Akkonu, přístavním městě v dnešním Izraeli, jako špitální bratrstvo. Od roku 1204 začal působit i v některých místech na území současné České republiky. "Jedná se o žalobu na nahrazení projevu vůle povinné osoby podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Cílem žaloby je, aby soud svým rozhodnutím nahradil souhlas povinné osoby, kterou je Česká republika - Ministerstvo kultury ČR," uvedl zástupce řádu.

Kostel v Karlově Studánce

Kostel byl podle něj ve vlastnictví řádu do roku 1940, kdy ho zkonfiskovali nacisté. Po válce se tehdejší velmistr řádu Robert Schältzky snažil o poválečnou restituci majetku, mimo jiné i kostela v Karlově Studánce. Jeho žádosti však nebyly vyřízeny do komunistického převratu v roce 1948. Kostel byl v té době spravován národní správou se souhlasem řádu a financován z výnosů řádových lesů.

Ministerstvo kultury vydání kostela odmítlo loni v květnu. "A to i přesto, že se o převodu kostela řádu jednalo již v roce 2010 - jakožto o bezúplatném převodu z majetku státu, jelikož se jednalo o jediný kostel v České republice spravovaný ministerstvem kultury. Navíc od roku 2001 zde slouží mše kněz řádu," doplnil Černý.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
27%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 40)