Na zdech německých kostelů se objevují nápisy "Byl tu Luther"
Ze světa / juml / ČTK / 2. listopadu 2015 19:43Berlin - Na zdech německých kostelů a dalších budov se objevují nápisy "Byl tu Luther". V tomto případě to ale není práce vandalů, ale jedna z prvních oficiálních připomínek nadcházejícího pětistého výročí začátku náboženské reformace v Německu. Nápisy mají přiblížit méně známá místa působení církevního reformátora Martina Luthera.
Kromě nápisů zdobí stěny budov také Lutherova podobizna a QR kód. Uživatelé chytrých telefonů ho mohou načíst a získat tak podrobné informace o tom, jak je dané místo spojené s církevním reformátorem. Kromě textových informací jsou dostupné i multimediální prezentace a odkazy na další zdroje informací.
S Lutherem jsou spojena především města Eisleben a Wittenberg. V Eislebenu se v roce 1483 narodil a v roce 1546 tam zemřel, ve Wittenbergu 38 let působil jako kazatel a také tam v roce 1517 přibil na bránu kostela 95 tezí, které se staly základem pro reformační hnutí. Současná akce ale má připomenout i další oblasti spojené s Lutherovým životem.
"Celé Sasko-Anhaltsko je země spojená s Lutherem," řekl při zahájení akce zemský premiér Saska-Anhaltska Reiner Haseloff. "Chceme, aby tato akce zvýšila zájem turistů i o méně známá místa, která Luther navštívil," dodal.
Nápisy "Byl tu Luther" se postupně objeví na 60 budovách v 33 německých městech. Mají zdobit kostely, v nichž Luther kázal, a katedrály, v nichž uvedl do úřadu první evangelické biskupy. Kromě církevní historie ale akce připomíná i obyčejné měšťanské domy, v nichž Luther přespával na svých cestách, nebo zámky, kam přijížděl na pozvání šlechty. Připomínka působení církevního reformátora se ale nevyhýbá také kontroverzní části jeho nauky, když některé nápisy budou i na místech, kde Luther vedl nenávistné proslovy proti židům.
Luther, který jako svého přímého předchůdce uznával mimo jiné Jana Husa, se dostal do sporu s církví především tím, že kritizoval tehdy rozšířenou praxi prodeje odpustků. Hlásal také zkaženost církve a zpochybnil papežovu neomylnost. Když neodvolal své učení, byl z církve exkomunikován a jeho spisy byly zakázány. Jeho myšlenky ale získaly příznivce mezi německými šlechtici a vedly k rozštěpení západních křesťanů na katolíky a protestanty.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
14.09.2024 5:49Papež kritizoval Trumpa i Harrisovou a pokračování války v Pásmu Gazy
12.09.2024 14:04František zahájil v Singapuru poslední etapu cesty po Asii. Na Timoru se setkal s polovinou země
10.09.2024 18:19ČRo: Na pražském arcibiskupství zasahují kriminalisté
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010