Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kardinál Duka otevře výstavu o kardinálu Arnoštovi Vojtěchu Harrachovi

Kraje: Královéhradecký / juml / apha.cz / 11. listopadu 2015 20:09
Kardinál Duka otevře výstavu o kardinálu Arnoštovi Vojtěchu Harrachovi

Pozvánka na výstavu

Jilemnice - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP navštíví 12. listopadu 2015 Jilemnici. Od 17.00 hodin bude sloužit mši svatou v kostele sv. Vavřince a v 18.30 hodin zahájí v místním Krkonošském muzeu výstavu „Mezi Prahou, Vídní a Římem“ o kardinálu Arnoštu Vojtěchu Harrachovi. Výstava potrvá do 29. února.

 Arnošt Vojtěch hrabě z Harrachu se narodil 4. listopadu 1598 ve Vídni. Po absolvování jezuitské koleje v Krumlově a v Hradci Králové dovršil svá studia v Římě. Stal se tajemníkem papeže a jako čtyřiadvacetiletý v roce 1623 nástupcem pražského arcibiskupa Lohelia. Od roku 1626 byl kardinálem.

Jeho pojetí protireformace se poněkud lišilo od představ a praktik jezuitů i císaře. Nesouhlasil se zásahy státní moci a hrubým násilím, které vedlo jinověrce jen k formálnímu přijetí katolické víry, ani s vypovídáním nekatolíků ze země. Prosazoval proti tomu působením kultury a umění a zvýšením počtu a zlepšením práce duchovních i celé církevní organizace. Založil proto arcibiskupský seminář pro výchovu kněží (1631), biskupství v Litoměřicích (1655) a v Hradci Králové (1664), mnoho kostelů a far.

Přes jeho původně dobrá předsevzetí však pokračovala praxe násilné rekatolizace. Více na www.kmjilemnice.cz. Výstava potrvá do 29. února.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)