Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Kolíně končí oprava fary u sv. Bartoloměje

Kraje: Středočeský / juml / ČTK / 26. listopadu 2015 18:08
V Kolíně končí oprava fary u sv. Bartoloměje

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Autor: Wikipedia.org / Pajast / Creative Commons

Kolín - V Kolíně končí rekonstrukce památkově chráněné fary naproti chrámu svatého Bartoloměje. Církev nechala opět postavit křídlo budovy, které bylo vybombardováno za druhé světové války, opravil se i interiér. V neděli přijede místo požehnat kardinál Dominik Duka, který se zároveň zúčastní mše svaté v chrámu svatého Bartoloměje. ČTK to řekl stavební technik farnosti Petr Čech.

Celkové náklady na dostavbu a opravu fary byly asi 14 milionů korun. V nové přístavbě historické budovy vznikl sál pro setkávání lidí a různé společenské akce. Interiér byl kompletně zrekonstruován, stavbaři udělali nové rozvody, omítky, podlahy a výmalbu.

V těchto dnech skončila také letošní etapa oprav samotného gotického chrámu. Letos se dokončila oprava vnějšího pláště, která trvala asi 20 let. V interiéru pracovníci opravili část chodby kolem kaplí. "Příští rok bychom toto chtěli dodělat, chystáme také obnovu dlažby v presbyteriu u hlavního oltáře a bude se pokračovat v dokončování obnovy interiéru kostela," řekl Čech.

Stavba samotného kostela začala po povýšení Kolína na královské město králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1253. Chrám za vlády Karla IV. poničil požár a poškozen byl i při třicetileté válce. Vyhořel i v roce 1869, poté jej v duchu historicismu přestavěl Josef Mocker. Od začátku rekonstrukce v 90. letech se už do oprav kostela a mobiliáře investovalo kolem 90 milionů korun, většinu zaplatilo ministerstvo kultury. Letos v létě v chrámu začala působit průvodcovská služba.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)