Arcidiecézní muzeum získalo prestižní titul Evropské dědictví
Kraje: Olomoucký / juml / ČTK / 7. prosince 2015 10:19Olomouc - Arcidiecézní muzeum v Olomouci získalo jako první v České republice prestižní titul Evropské dědictví. Zařadilo se tak mezi devět evropských pamětihodností, které toto ocenění letos získaly. Experti udělením titulu ocenili jedinečnost muzea, která spočívá v rozsahu výstavních prostor, bohatství sbírek i záměru prezentovat příběhy, které vypovídají o společně sdílených dějinách. Podle zástupců muzea je to velká pocta, titul může přilákat další návštěvníky.
Podle ředitelky památkového ústavu Nadi Goryczkové, která byla zároveň předsedkyní české národní poroty, cílem označení Evropské dědictví není jen ochrana pamětihodností, ale také zdůraznění jejich celoevropského rozměru a podpora vzdělávacích a propagačních aktivit. "Arcidiecézní muzeum Olomouc pořádá umělecké a kulturní programy, vedle výstav organizuje komentované prohlídky, besedy, festivaly, workshopy, semináře a konference a propojuje tak kulturní a uměleckou rovinu s životem muzejní instituce představující církevní sbírky," uvedla Goryczková.
Tisícileté duchovní kultura olomoucké arcidiecéze
Experti při udělení titulu ocenili hlavně jedinečnost sbírek muzea, které zachycují téměř tisíciletou duchovní kulturu olomoucké arcidiecéze a historii místa danou jeho umístěním v areálu olomouckého hradu. Michal Soukup, ředitel Muzea umění Olomouc, pod které Arcidiecézní muzeum spadá, vnímá udělení prestižního titulu jako velkou poctu. "Titul vnímáme jako potvrzení světové úrovně Arcidiecézního muzea a také jako podporu možností, které samotný objekt a expozice v něm mají. Jsme na titul pyšní a věříme, že k nám přivede nové návštěvníky. Současně to ale vnímáme jako velký závazek," uvedl Soukup.
Šest uchazečů z Česka
Do českého národního kola se přihlásilo šest uchazečů, do celoevropského kola vybrala porota složená ze zástupců ministerstva kultury, NPÚ, Národního filmového archivu, Památníku národního písemnictví a Národního ústavu lidové kultury vedle Arcidiecézního muzea v Olomouci i plzeňské Loosovy interiéry. Kandidáti na označení Evropské dědictví se vybírají ve dvou fázích, přičemž konečný výběr je na 13 nezávislých odbornících, kteří mohou titul udělit nejvýše jedné pamětihodnosti z každé země.
Ocenění Evropské dědictví vyzdvihuje a upozorňuje na přírodní, podvodní, archeologické, průmyslové nebo městské pamětihodnosti, kulturní krajinu, památná místa, kulturní statky a nehmotné dědictví, které hrály významnou úlohu v dějinách Evropy a při budování EU. Jde také o pamětihodnosti, které pomáhají evropským občanům poznávat historii Evropy a EU a společné kulturní dědictví založené na společných hodnotách jako demokracie a lidská práva. Arcidiecézní muzeum ponese titul minimálně dva roky, další kolo se koná v roce 2017.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
5.12.2024 7:36Orbán se ve Vatikánu setkal s papežem, mluvili o válce na Ukrajině
5.12.2024 7:34Svatou Horu v Příbrami má opustit řád redemptoristů
4.12.2024 8:21Letohrad získá kapli sv. Jana Nepomuckého, plánuje tam otevřít památník barokních poutí
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010