Pamětní kameny, takzvané stolpersteiny, jsou betonové kostky o rozměru 12 krát 12 krát 12 centimetrů. Na jejich horní ploše je v mosazi uvedeno jméno člověka, který žil nebo pracoval v objektu, před nímž bude stolperstein zapuštěn do chodníku. "Pamětní místo má chodcům připomínat osudy těchto lidí," řekl liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO).
Jeden pamětní kámen bude před Divadlem F. X. Šaldy, kde pracoval muž, který zahynul v koncentračním táboře. Další kameny budou v ulicích Husova, Bendlova, Na Okruhu nebo Zákopnická. V Liberci žilo před druhou světovou válkou kolem 1600 Židů, jen 37 z nich nezahynulo v koncentračních a internačních táborech.
V Česku se první stolpersteiny objevily v roce 2008 v Praze a Kolíně. Jsou také například v Olomouci, Ostravě, Brně, Lomnici, Teplicích nebo Třeboni. "Nejvíce stolpersteinů lze nalézt v Praze, kde se jim říká Kameny zmizelých," uvedla Kodymová.
Inspirací pro projekt byly podobné kameny zmizelých v Německu. V České republice je nositelem a realizátorem projektu občanské sdružení Stolpersteine CZ. Náklady na výrobu jednoho pamětního kamene jsou zhruba 120 eur (asi 3200 Kč) a hradí je tým Guntera Demniga z Kolína nad Rýnem, který všechny kostky vyrábí. Náklady na uložení kamenů v Liberci ponese Židovská obec. Vedení radnice s umístěním kamenů na chodnících souhlasí.