
Madona z Veveří v rámci restitucí zamíří do diecézního muzea
Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 11. února 2016 22:16

Madona z Veveří, gotický deskový obraz datovaný před rokem 1350
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons
Brno - Diecézní muzeum v brněnském Petrově, které prezentuje sakrální umění z Biskupství brněnského, je již připraveno na to, že převezme od Národní galerie v Praze gotický obraz Madona z Veveří. Muzeum má pro dílo připraveny prostory, v nichž tento vzácný obraz vystaví, sdělil novinářům jeho ředitel Martin Motyčka. Obraz by mělo převzít od Národní galerie do 19. února.
Speciální prostor a vitrína
Muzeum pro dílo pořídilo bezpečnostní vitrínu, která bude součástí expozice Vita Christi. Majitelem díla je podle rozhodnutí soudů katolická farnost Veverská Bítýška na Brněnsku.
"Madona z Veveří je ikona, obraz určený k meditaci. Člověk se má před obraz postavit a v modlitbě a rozjímání hledat odpovědi na otázky o smyslu svého života a existence," uvedl k dílu tamní kněz Marek Hlávka. To je podle něj hlavní důvod, proč bude obraz vystaven v brněnském Diecézním muzeu, kam chodí lidé nejen obdivovat umělecké skvosty, ale také se před nimi modlit.
Soudní spory
O vlastnictví obrazu v prosinci definitivně rozhodl Městský soud v Praze. Brněnské biskupství obdrželo písemné odůvodnění. Poté začalo po domluvě s farností s přípravami důstojného místa v expozici Diecézního muzea. Podle městského soudu se prokázalo, že obraz náleží církvi, nikoliv státu. Rozhodnutí je pravomocné.
Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek. Galerie tedy musí dílo vydat.
Na obraz si dělala nárok farnost Veverská Bítýška. S návratem obrazu do kostelíka u hradu Veveří, kde nyní visí reprodukce, se ale podle Hlávky nepočítalo. Nejsou tam vhodné bezpečnostní ani klimatické podmínky. Církev ale chtěla, aby obraz zůstal vystaven a byl přístupný lidem. Vybrali k tomu muzeum.
Cikrle o obrazu
"Zobrazení matky s dítětem navozuje v přirozené rovině pocit pohody, štěstí, důvěry a naděje. Zobrazení Madony, tedy Matky Boží s malým Ježíšem, je navíc výrazem vnitřní plnosti, štěstí a radosti pramenící ze setkání člověka s Bohem," uvedl k obrazu brněnský biskup Vojtěch Cikrle.
Historie díla
Madona z Veveří vznikla patrně před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 zdobila kostelík, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Poté se v souvislosti s politickými událostmi postupně ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.
Galerie u soudů uváděla, že obraz nespadá pod zákon o restitucích, protože byl ve vlastnictví státu již před rokem 1948. Církev argumentovala tím, že neexistuje od poloviny 18. století do roku 1958 dokument, podle kterého by o toto dílo přišla. Soudy se postavily na stranu církve.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Akademický senát UK zrušil šest výběrových řízení na KTF. Měly účelově ovlivnit volby
24.04.2025 16:42Biskupství plzeňské hledá nového vedoucího pastorace. Vyhlásilo výběrové řízení
24.04.2025 16:07Izraelem se rozezněly sirény, země si připomněla oběti holokaustu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
