Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež odsoudil zneužívání mexických indiánů

Ze světa / kir / ČTK / 16. února 2016 15:36
Papež odsoudil zneužívání mexických indiánů

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Mexiko - Papež František dnes odsoudil způsob, jakým byli mexičtí indiáni po celá staletí využíváni, i jejich vyloučení ze společnosti. Svět by se podle něj naopak měl poučit z jejich kultury a z jejich hluboké úcty k "matce přírodě". Papež se tak vyjádřil při bohoslužbě, kterou sloužil zejména pro původní obyvatele země v San Cristóbalu de Las Casas v nejchudším mexickém státě Chiapas.

František, který předsedal liturgii ve třech domorodých jazycích regionu, jak dovolují nová pravidla Vatikánu, vyzval ke zpytování svědomí a k žádání o odpuštění za vyloučení, jemuž byly domorodé národy vystaveny. "Vaše národy byly často nepochopeny a vyloučeny ze společnosti. Někteří považovali vaše hodnoty, kulturu a tradice za horší. Je to tak smutné. Jak by nám všem udělalo dobře zpytovat svědomí a naučit se omlouvat," citovala papeže agentura AFP.

František také vyzval k tomu, aby svět v současnosti nezavíral oči před jednou z nejhlubších krizí v dějinách, která se týká životního prostředí. "Ekologická výzva, které nyní čelíme, a její lidské kořeny ovlivňují každého z nás a napadají nás. Nemůžeme být zaslepení vůči jedné z největších krizí v oblasti životního prostředí v historii," řekl papež. "V tomto ohledu nás můžete mnohému přiučit," zdůraznil.

Papež, který přiletěl do horského města na palubě vrtulníku, sloužil bohoslužby v místním sportovním komplexu. Poslechnout si ho přišly statisíce lidí. František zahájil návštěvu Mexika o víkendu a oficiálně ji zakončí ve středu, kdy bude předsedat liturgii ve městě Ciudad Juárez na hranicích s USA. Očekává se, že ji bude sledovat i na 50.000 lidí na druhé straně hranice v El Pasu. František chce tímto gestem protestovat proti xenofobii.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)