Madona z Veveří již našla své místo v diecézním muzeu
Kraje: Jihomoravský / juml / ČTK / 9. března 2016 14:39Brno - Odborníci včera v Diecézním muzeu v Brně vyjmuli obraz Madony z Veveří z přepravního obalu. Dnes ho pověsí do bezpečnostní vitríny. K vidění bude od 16. března. Vzácný obraz je v Brně od pondělí. Den byl v uzavřené dvojité přepravní bedně, aby se aklimatizoval na nové podmínky. Obraz je podle odborníků v pořádku.
Speciální vitrína
Vitrína, do které se obraz ve středu přesune, bude klimatizovaná s vlhkostí vzduchu 55 procent. "V naší expozici je také stálá teplota, která je kolem 18 stupňů, tak jak je potřeba," řekl dnes ČTK ředitel Diecézního muzea Martin Motyčka.
Společně s Motyčkou včera obraz v muzeu představil novinářům farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka. Zopakoval, že je rád, že se Madona z Veveří do Brna dostala. "Všichni se k tomu snažíme přistupovat s velkou pokorou. Vnímáme to tak, že jsme dostali do péče velkou hodnotu, o kterou je potřeba, abychom se starali," uvedl Hlávka.
Spory s Národní galerií
Přesun díla do Brna provázely spory. Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí ho získala na základě soudního rozhodnutí farnost Veverská Bítýška na Brněnsku. Národní galerie si chtěla obraz bezplatně zapůjčit, což farnost odmítla. Galerie dokonce podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který zatím nerozhodl.
Návštěvníci uvidí gotický deskový obraz od 16. března po dokončení úpravy stálé expozice Vita Christi. Muzeum bude mít mimořádně otevřeno každý den až do 25. března.
Otevírací doba je od 10:00 do 17:00. Na Velký pátek 25. března bude otevřeno pouze do 14:30. Po Velikonocích budou moct zájemci navštívit stálou expozici od 29. března, přičemž až do konce měsíce dubna bude opět otevřeno každý den včetně víkendů. Pro sběratele turistických známek je připravená speciální edice turistické známky s vyobrazením Madony z Veveří, která je k dostání pouze na pokladně Diecézního muzea.
O vzácném obrazu
Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.
Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
12.09.2024 14:04František zahájil v Singapuru poslední etapu cesty po Asii. Na Timoru se setkal s polovinou země
10.09.2024 18:19ČRo: Na pražském arcibiskupství zasahují kriminalisté
9.09.2024 11:53Portál Christnet.eu má omezené finanční prostředky na další provoz. Prosíme čtenáře o podporu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010