Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kolín za 80 milionů opraví Chrám sv. Bartoloměje

Kraje: Středočeský / juml / ČTK / 31. března 2016 16:57
Kolín za 80 milionů opraví Chrám sv. Bartoloměje

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Autor: Wikipedia.org / Pajast / Creative Commons

Kolín - Kolín chce opravit Chrám sv. Bartoloměje včetně přilehlého areálu. Práce za přibližně 80 milionů korun zaplatí z větší části peníze z Integrovaného regionálního operačního programu, město se bude spolupodílet deseti procenty. Město nechá vyměnit během stavby i dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a důkladně zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Rok a půl trvající práce by měly začít na jaře roku 2017. Informoval o tom místostarosta Michael Kašpar.

Z podzimní soutěže vzešla vítězná architektonická firma, která má zkušenosti s národními památkami i památkami UNESCO, řekl Kašpar. Firma podle něj minulý týden dopracovala projekt, ke kterému nyní radnice přidává studii proveditelnosti. Právě to, že areál Chrámu sv. Bartoloměje je národní kulturní památkou, umožnilo žádat o evropské dotace.

"Zásadní pro nás je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Opraví se tak i zvonice, kde vznikne lapidárium a expozice chrámového pokladu, obnovy se dočká i kostnice a stará škola, kam umístíme repliku třídy z 18. století," upřesnil Kašpar. Sanaci čekají také vnitřní i vnější hradby a zelené parkány, kde město počítá s vytvořením bezbariérové relaxační zóny.

V létě letošního roku město podle místostarosty vyhodnotí výběrové řízení a samotné práce by měly začít na jaře 2017. Trvat budou přibližně rok a půl.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině třináctého století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve čtrnáctém století byl pak Petrem Parléřem vybudován zcela nový, vysoký, "katedrální" chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Kostel je na seznamu národních kulturních památek.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
55%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
15%
 
Ne
10%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
20%
 
(Počet hlasů celkem: 110)