Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církev chce opravit františkánský klášter v Kadani za 54 milionů

Kraje: Ústecký / juml / ČTK / 23. dubna 2016 16:07
Církev chce opravit františkánský klášter v Kadani za 54 milionů

Františkánský klášter v Kadani
Autor: Wikipedia.org / Pavel Kinšt / Creative Commons

Kadaň - Kadani bude letos pokračovat obnova františkánského kláštera. Město nechá ze svých prostředků opravit střechu nad hlavní budovou za 1,6 milionu korun. O hlavní investici bude ale usilovat majitel objektu, římskokatolická církev. Za 54 milionů korun chce s pomocí dotací opravit interiér kostela Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků, který je součástí kláštera. ČTK to řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

"Půjde zde o opravy veškerého mobiliáře včetně varhan. Dále opravy a sanace omítek a maleb na stěnách, potom kamenické práce, oprava vitráží a také střechy nad samotným kostelem. Celková suma, o kterou bude církev v programu IROP žádat, bude 54 milionů," řekl Kulhánek. Církev chce podle něj využít dotační výzvy na opravy národních kulturních památek.

Pokud by se dotaci podařilo získat, rekonstrukce by byla dokončena do roku 2020. Město církvi pomůže doplatit částku, kterou církev, kdyby dotaci získala, musí k této dotaci přidat. Kadaň do oprav kláštera pravidelně dává zhruba 1,5 milionu ročně. "Pokud se dotaci získat nepodaří, budeme samozřejmě v opravách postupně pokračovat," doplnil starosta.

Historie františkánského kláštera v Kadani sahá do 15. století. V roce 1950 byl uzavřen a pomalu chátral až do roku 1995. Poté, co si klášter město dlouhodobě pronajalo od litoměřického biskupství, byl znovu vysvěcen a začala jeho postupná rekonstrukce. Dosud se v klášteře stále konají bohoslužby, městské muzeum také návštěvníkům nabízí tři stálé prohlídkové okruhy. Klášter je dějištěm řady kulturních akcí. Ročně památku navštíví zhruba 3200 lidí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
37%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
59%
 
Spíše ne
1%
 
(Počet hlasů celkem: 112)