Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Olomoucké arcibiskupství připomene výstavou osobnost Prečana

Kraje: Olomoucký / juml / ČTK / 3. května 2016 7:37
Olomoucké arcibiskupství připomene výstavou osobnost Prečana

Arcibiskupský palác v Olomouci
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Creative Commons

Olomouc - Olomoucké arcibiskupství se chystá otevřít výstavu mapující osobnost a dílo arcibiskupa Leopolda Prečana, který stál v čele olomoucké arcidiecéze od roku 1923 až do své smrti v roce 1947. Dominovat jí budou umělecké předměty z jeho sbírky, které dosud nebyly vystaveny. Součástí expozice budou také portréty či unikátní černobílé fotografie, řekli ČTK zástupci olomouckého arcibiskupství. Výstava se v Arcibiskupském paláci otevře 12. května u příležitosti 150. výročí Prečanova narození.

"Na výstavě budou představeny unikátní, dosud veřejnosti neprezentované, umělecké předměty z Prečanovy sbírky. Je to například slonovina, sklo, porcelán, necuke, knihy, ale i portréty arcibiskupa Prečana a další obrazy spojené s jeho rodištěm Velký Týnec. Chybět nebudou také obrazy a pohlednice s motivem Svatého Kopečku, kde Prečan v zakoupené vile trávil volné chvíle a od roku 1939 se mu stala trvalým domovem," uvedl vedoucí turistického provozu Arcibiskupského paláce Martin Kučera.

Na výstavě bude k vidění také sousoší Procesí od Františka Úprky, které arcibiskupství zapůjčilo Muzeum umění Olomouc a které měl Prečan umístěno ve svatokopecké vile. "Unikátní budou také černobílé fotografie pořízené v ateliéru Edvarda Bubeníka," doplnil Kučera.

Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Leopold Prečan se narodil ve Velkém Týnci u Olomouce. Arcibiskupem byl jmenován 10. listopadu 1923. Měl velké zásluhy o rozvoj Velehradu, zasadil se o stavbu či obnovu řady kostelů, kapliček a dalších církevních objektů. Byl obdivovatel a sběratel uměleckých předmětů a mecenáš umělců, organizací a spolků. Za svého života shromáždil například rozsáhlou sbírku uměleckých předmětů ze slonoviny. Čtyři obrazy z jeho sbírky získalo loni arcibiskupství během procesu majetkového narovnání mezi státem a církvemi.

Prečan zemřel ve vile na Svatém Kopečku u Olomouce v roce 1947. Jeho pohřeb byl zachycen na dobovém němém filmu, který byl před několika lety digitalizován. Pochován je v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje, jehož stavbu inicioval.

Expozice potrvá až do 10. července a zájemcům bude přístupná během komentovaných prohlídek arcibiskupské rezidence.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)