Olomoucké arcibiskupství připomene výstavou osobnost Prečana
Kraje: Olomoucký / juml / ČTK / 3. května 2016 7:37Olomouc - Olomoucké arcibiskupství se chystá otevřít výstavu mapující osobnost a dílo arcibiskupa Leopolda Prečana, který stál v čele olomoucké arcidiecéze od roku 1923 až do své smrti v roce 1947. Dominovat jí budou umělecké předměty z jeho sbírky, které dosud nebyly vystaveny. Součástí expozice budou také portréty či unikátní černobílé fotografie, řekli ČTK zástupci olomouckého arcibiskupství. Výstava se v Arcibiskupském paláci otevře 12. května u příležitosti 150. výročí Prečanova narození.
"Na výstavě budou představeny unikátní, dosud veřejnosti neprezentované, umělecké předměty z Prečanovy sbírky. Je to například slonovina, sklo, porcelán, necuke, knihy, ale i portréty arcibiskupa Prečana a další obrazy spojené s jeho rodištěm Velký Týnec. Chybět nebudou také obrazy a pohlednice s motivem Svatého Kopečku, kde Prečan v zakoupené vile trávil volné chvíle a od roku 1939 se mu stala trvalým domovem," uvedl vedoucí turistického provozu Arcibiskupského paláce Martin Kučera.
Na výstavě bude k vidění také sousoší Procesí od Františka Úprky, které arcibiskupství zapůjčilo Muzeum umění Olomouc a které měl Prečan umístěno ve svatokopecké vile. "Unikátní budou také černobílé fotografie pořízené v ateliéru Edvarda Bubeníka," doplnil Kučera.
Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Leopold Prečan se narodil ve Velkém Týnci u Olomouce. Arcibiskupem byl jmenován 10. listopadu 1923. Měl velké zásluhy o rozvoj Velehradu, zasadil se o stavbu či obnovu řady kostelů, kapliček a dalších církevních objektů. Byl obdivovatel a sběratel uměleckých předmětů a mecenáš umělců, organizací a spolků. Za svého života shromáždil například rozsáhlou sbírku uměleckých předmětů ze slonoviny. Čtyři obrazy z jeho sbírky získalo loni arcibiskupství během procesu majetkového narovnání mezi státem a církvemi.
Prečan zemřel ve vile na Svatém Kopečku u Olomouce v roce 1947. Jeho pohřeb byl zachycen na dobovém němém filmu, který byl před několika lety digitalizován. Pochován je v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje, jehož stavbu inicioval.
Expozice potrvá až do 10. července a zájemcům bude přístupná během komentovaných prohlídek arcibiskupské rezidence.
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Noc kostelů proběhne i ve vězení
31.05.2023 17:58Plzeň má nového biskupa
31.05.2023 5:22Jubilejní 15. ročník Noci kostelů nabídne pestrý program
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: