Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Duka na Hradisku sv. Klimentek a v Osvětimanech uctil památku největšího masakru Němců na Moravě

Domácí zpravodajství / / Vlastní zpráva / 19. června 2016 23:00
Duka na Hradisku sv. Klimentek a v Osvětimanech uctil památku největšího  masakru Němců na Moravě

Ilustrační foto: V nákladních vagonech cestovaly v nuzných podmínkách za války a po válce miliony lidí na smrt nebo do vyhnanství
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Osvětimany, Hradisko sv. Klimenta - V těchto dnech si obec Horní Moštěnice připomíná 71. výročí tragédie, která se nedaleko jihomoravské vísky odehrála v divokých měsících po skončení druhé světové války. V noci z 18. na 19. června 1945 zde bylo československými vojáky zmasakrováno na 265 karpatských Němců a Maďarů, a to převážně žen a dětí. Někteří z obětí byli i slovenské národnosti. Tragiku události podtrhuje to, že k ní došlo zřejmě náhodně po setkání vojenského vlaku s vlakem uprchlíků na přerovském nádraží, jak přípomíná i článek na webu ČT24.

K uctění památky obětí moštěnického masakru se alespoň na dálku připojil také pražský arcibiskup Dominik Duka, který měl v rámci plánované páteční cesty na jižní Moravu jiný program, mimo jiné návštěvu Hradiska sv. Klimentek, kde podle legendy dokončili Konstantin s Metodějem staroslověnský překlad bible. Duka masakr na návrší zvaném Švédská šance připomněl při slavnostní liturgii, kterou odsloužil v kostele sv. Havla v Osvětimanech.

I přestože prosbě signatáře Charty 77 Jana Urbana, aby se pietního aktu Duka zúčastnil osobně, nevyhověl, do Horní Moštěnice poslal podle pražského arcibiskupství věnec se vzkazem: „Modlitební setkání vztahující se k takovýmto tragickým událostem mají napomoci k usmíření a uzdravení vztahu mezi našimi národy.“

V souvislosti s Dukovou páteční návštěvou Moravy se ozvalo několik hlasů, které kritizovaly arcibiskupa za to, že součástí oficiálního výjezdu byla i návštěva Osvětiman, odkud pochází prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Také řada českých medií tuto Dukovu cestu a položku v plánovaném programu v souvislosti s Hradem připomněla. Podle arcibiskupství byl ale Duka pozván místním farářem, k němuž se připojil také olomoucký arcibiskup Jan Graubner, u příležitosti oslav 666 let od založení obce a návštěva neměla s kancléřem Mynářem nic společného. 

Blízké hradiště Klimentek je pro Dominika Duku významné také z osobních důvodů. „Pracoval zde totiž jako pomocná síla po návratu z vězení při vykopávkách také dominikán prof. Jiří Maria Veselý, s jehož pomocí odešel můj otec v roce 1944 jako člen vládního vojska do Itálie a přes Švýcarsko do Anglie, kde do konce války bojoval v Československé zahraniční armádě. Těším se, že to vyjde a konečně se tam podívám,“ dodal pražský arcibiskup.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
66%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
22%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 77)