Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Církev by měla požádat homosexuály o odpuštění, řekl papež

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK/red. / 27. června 2016 9:45
Církev by měla požádat homosexuály o odpuštění, řekl papež

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur

Jerevan/Vatikán - Papež František včera prohlásil, že křesťané a katolická církev by měli požádat o odpuštění homosexuály za to, jak s nimi jednali, podpořil tak nedávnou výzvu k omluvě od německého kardinála Marxe. V rozhovoru s novináři na palubě papežského leteckého speciálu cestou z Arménie také varoval před "balkanizací" Evropy jako důsledku odchodu Británie z Evropské unie.

František podle agentury Reuters rovněž řekl, že církev by měla požádat o odpuštění chudé, i za to, jak jednala se ženami, jak přivírala oči nad dětskou prací a za to, že v minulosti "požehnala mnoha zbraním", čímž podle Reuters patrně myslel podporu představitelů církve některým válečným aktivitám.

Papež tak v uvolněném rozhovoru, který se stal typickým znakem jeho cest do zahraničí, reagoval na otázku, zda souhlasí s nedávným výrokem německého kardinála Reinharda Marxe, že církev i společnost by se měla homosexuálům omluvit, protože s nimi jednala špatně. Podle Reuters vypadal František smutně, když se ho jeden z novinářů zeptal, zda je omluva naléhavější po nedávné střelbě v gay klubu v americkém Orlandu, při které zemřelo 49 lidí.

Podobná slova byla jedním z výstupů německého diskusního kroužku na loňské synodě o rodině: „Ve falešně pochopených snahách přidržet se církevní nauky docházelo v pastoraci stále znovu k tvrdým a nemilosrdným postojům, zvláště vůči svobodným matkám a dětem narozeným mimo manželství, lidem v předmanželských nebo mimomanželských svazcích, homosexuálně orientovaným lidem a rozvedeným a znovu sezdaným. Jako biskupové naší církve prosíme tyto lidi o odpuštění,“ napsali tehdy biskupové, vyjádření se ale nakonec do textu závěrečného dokumentu synody nedostalo. 

V druhé části rozhovoru pak František varoval, že po brexitu by se mohlo osamostatnit například Katalánsko nebo Skotsko, což by nakonec vedlo k "balkanizaci" Evropy. Papež doufá, že unie po odchodu Británie nalezne novou formu fungování. "V té ohromné unii něco nefunguje, ale nevylévejme s vaničkou i dítě, zkusme věci znova nastartovat a znova vytvořit," uvedl.

Popřel také spekulace, že dění ve Vatikánu nadále výrazně ovlivňuje bývalý papež Benedikt, který odstoupil v roce 2013. "Je tu jen jeden papež," řekl. Slyšel prý, že někteří církevní činitelé si šli na něj a jeho liberální politiku k Benediktovi stěžovat. Benedikt je "poslal, ať si zabalí," prohlásil František.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)