Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Premonstráti chtějí smír ve sporu o majetek v Hradištku u Prahy

Kraje: Středočeský / juml / ČTK / 15. září 2016 18:47
Premonstráti chtějí smír ve sporu o majetek v Hradištku u Prahy

Zámek Hradišťko
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Hradišťko (u Prahy) - Královská kanonie premonstrátů se rozhodla ukončit letitý spor o stamilionový církevní majetek v Hradištku nedaleko Prahy. Podle informací Radiožurnálu stáhla žalobu a směřuje k vyrovnání. Obec získá většinu klíčových pozemků a budov, o které přišla před sedmi lety rozhodnutím Ústavního soudu. Důvodem jsou podle zástupců Hradištka nově objevené dokumenty, které dokazují, že premonstráti prodali majetek za války nacistům. Obec s 1200 obyvateli se obávala toho, že jí kvůli ztrátě majetku hrozí zánik.

Hradištko mělo vydat premonstrátům rozsáhlý nemovitý majetek, včetně pozemků, na nichž stojí budovy občanské vybavenosti, veřejná prostranství, komunikace, pozemky s technickou infrastrukturou nebo budovu obecního úřadu s knihovnou a obřadní síní. Obec přitom považovala tento stav za nespravedlivý - pokud by se uplatnil zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, majetek by s největší pravděpodobností nevydávala, protože obce ve smyslu tohoto zákona nejsou povinnou osobou. Hradištko však bylo nuceno vydat majetek na základě pravomocných rozhodnutí soudů vydaných ještě před účinností zákona.

Nacisté budovali v Hradištku výcvikový prostor, obyvatele vysídlili a za majetek zaplatili. Právě na tom postavilo Hradištko svou argumentaci před soudem. Podle advokáta obce Tomáše Uherka bylo vyplácení náhrady na protektorátní poměry poněkud nestandardní. "Lidé, kteří si to mohli dovolit, se nechali zastupovat advokáty. To byl i případ premonstrátů a v řízení se jim podařilo náhradu zvýšit. Mimo jiné dostali i úroky v tehdejší výši čtvrt milionu korun," uvedl.

Premonstráti ale tvrdí, že o ničem takovém neměli kvůli poválečným událostem tušení. "V roce 1990 jsme tady stáli s prázdnýma rukama. Jsme v děsivé důkazní nouzi. Nevěděla o tom ani obec Hradištko," sdělil advokát Václav Valeš. Podle něj premonstráti navrhují smír kvůli tomu, aby navázali dobré vztahy s obcí a nejitřili vášně ve společnosti.

Spor o majetek za stamiliony korun mezi církví a Hradištkem trvá 22 let a soudy v něm rozhodovaly devětkrát a pokaždé jinak, uzavírá Radiožurnál.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 316)