Praha – V souvislosti s otevřením farnosti německého jazyka v Praze na Novém Městě dnes pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužil od 11:00 mši v kostele sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Německou farnost zřídil Duka k 1. říjnu, důvodem byl růst německy hovořící komunity a snaha o obrození staleté přítomnosti německého kulturního živlu v hlavním městě, uvedlo na webu pražské arcibiskupství.
Německá římskokatolická farnost je osobní farností a společenstvím římskokatolických křesťanů německé, rakouské a švýcarské národnosti a jejich rodinných příslušníků. Jako administrátor stojí v čele německé farnosti Martin Leitgöb, který byl od roku 2012 duchovním správcem německojazyčné katolické obce v Praze.
Společenství německy mluvících katolíků v Praze bylo založeno na počátku 90. let minulého století a skládá se z rodin i jednotlivců, kteří pocházejí z Německa, Rakouska a Švýcarska a v Praze jsou zaměstnáni. Kromě toho sem přicházejí německy mluvící věřící české národnosti.
Kromě nově ustanovené německé farnosti existuje v pražské arcidiecézi také polská a slovenská farnost. Dále zde působí anglická, španělská či vietnamská duchovní péče. Velmi aktivní je také francouzská, italská nebo albánská komunita. Ukrajincům se vzhledem k jejich vyznání věnuje Řeckokatolická církev. Specifickou je komunita arménská, které pražský arcibiskup nedávno předal symbolické klíče od kostela sv. Ducha.



