Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Dalajlama už nebude pozván do Mongolska, slíbila místní vláda

Ze světa / kir / ČTK / 23. prosince 2016 0:10
Dalajlama už nebude pozván do Mongolska, slíbila místní vláda

Tibetský duchovní vůdce dalajlama
Autor: Wikipedia.org / Christopher Michel / Wikimedia Commons

Ulánbátar -

Mongolská vláda slíbila, že tibetský duchovní vůdce dalajlama již nebude znovu pozván do země. Oznámení přišlo po kritice Číny v souvislosti s dalajlamovou návštěvou v Mongolsku minulý měsíc. Peking mongolskou vládu varoval, že by listopadová návštěva dalajlamy, kterého Čína označuje za nebezpečného separatistu, mohla poškodit vztahy mezi oběma zeměmi.

Mongolský buddhismus je přitom úzce spjat s Tibetem a tradičně považuje dalajlamu za vůdčí duchovní osobnost. Dalajlama Mongolsko řadu let pravidelně navštěvuje.

Listopadová cesta buddhistického duchovního vůdce do Mongolska měla čistě náboženskou povahu a dalajlama se během ní nesetkal s žádnými mongolskými politickými představiteli.

Mongolsko jako vazal a rukojmí Číny

Vláda Mongolska, jehož ekonomika je na sousední Číně silně závislá, ale nyní oznámila, že žádná další pozvání ze země pro dalajlamu nepřijdou. "Dalajlamova návštěva na pozvání kláštera Gandan negativně poznamenala vztahy mezi našimi zeměmi. Vláda toho lituje," uvedl mongolský ministr zahraničí v místních médiích. "Za této vlády dalajlama nebude do Mongolska již pozván, ani z náboženských důvodů," dodal podle agentury Reuters.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing v reakci řekla, že Čína "přikládá velkou důležitost explicitnímu prohlášení mongolského ministra zahraničí". "Doufáme, že se Mongolsko poučí z tohoto incidentu, bude respektovat zájmy Číny a ctít svůj slib," dodala.

Po dalajlamově návštěvě Mongolska v roce 2006 Čína zrušila lety mezi metropolemi obou zemí Pekingem a Ulánbátarem. Letecké spojení bylo později obnoveno. Po čtyřdenní cestě do Mongolska letos v listopadu Peking odvolal rozhovory s vysokými mongolskými představiteli.

Mongolsko je tradičně pastevecká země a oplývá bohatými nerostnými zdroji. Jeho hospodářství je ale silně závislé na Číně. Mongolská vláda v současné době jedná s Čínou o půjčce ve výši 4,2 miliardy dolarů, která by jí pomohla vzpamatovat se z hluboké recese.

Peking považuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu. Dalajlama, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
58%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 12)