
V rámci tradičního Popelce umělců odhalili u Salvátora gotický fragment Krista v Getsemanech
Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 2. března 2017 13:29

Ilustrační foto: Nedávno nalezený fragment reliéfu Krista v Getsemanské zahradě z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze
Autor: facebookový profil Centra teologie a umění / Petr Neubert
Tradiční Popelec umělců se na Popeleční středu večer konal v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu. Začal uvedením loutkové divadelní hry, kterou napsal v roce 1943 čtrnáctiletý vězeň terezínského ghetta a již nastudovali studenti pražského gymnázia. Bohoslužbu s udílením popelce poté sloužil Tomáš Halík. Závěr setkání patřil představení gotického fragmentu reliéfu Krista v Getsemanské zahradě.
Maličký, ale působivý, šest století starý zlomek výzdoby někdejšího kostela sv. Klimenta byl zcela náhodně nalezen v loňském roce. Nálezce místní kaplan a jezuita Petr Vacík "Krista málem vyluxoval", jak uvádí deník Blesk. Kostel sv. Klimenta stával ve středověku na místě dnešního kostela Nejsvětějšího Salvátora. Historici umění reliéf považují za jeden z nejvýznamnějších objevů středověkého umění za posledních deset let. Protože zobrazuje Krista v Getsemanské zahradě ve chvíli usebrání a rozjímání před blížícím se utrpením, mohl by pro věřící podle Halíka být průvodcem letošního postního období.
Popelcem umělců se čeští katolíci od roku 1996 v tomto chrámu hlásí k západoevropské tradici vzniklé v Paříži při bohoslužbě za umělce padlé v první světové válce. V různých formách se tato tradice postupně stala součástí duchovního a uměleckého života řady evropských zemí.
Popeleční středou vstoupili věřící do čtyřicetidenního postního období. Kajícnost je vyznáním viny a hříchu a vůle vnitřně se očistit. Tímto dnem by měly skončit muziky, taneční zábavy, hlučné svatby, zabíjačky a hodování. Podle tradice se uzavřelo nejbujnější období roku - vesnický masopust a s ním příbuzná městská plesová sezona. Nicméně to řada obcí i měst nerespektuje a např. tuto sobotu plánují masopust ve Štětí na Roudnicku.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Brož: Osobně jsem výzvu k uměřenosti od rektorky neobdržel
15.04.2025 13:10Církev prohlásila architekta Gaudího za ctihodného. Je na cestě ke svatořečení?
14.04.2025 23:56Podezření z účelového náboru. Děkan KTF čelí kritice kvůli volbám do senátu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
