Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V rámci tradičního Popelce umělců odhalili u Salvátora gotický fragment Krista v Getsemanech

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 2. března 2017 13:29
V rámci tradičního Popelce umělců odhalili u Salvátora gotický fragment Krista v Getsemanech

Ilustrační foto: Nedávno nalezený fragment reliéfu Krista v Getsemanské zahradě z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze
Autor: facebookový profil Centra teologie a umění / Petr Neubert

Praha -

Tradiční Popelec umělců se na Popeleční středu večer konal v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu. Začal uvedením loutkové divadelní hry, kterou napsal v roce 1943 čtrnáctiletý vězeň terezínského ghetta a již nastudovali studenti pražského gymnázia. Bohoslužbu s udílením popelce poté sloužil Tomáš Halík. Závěr setkání patřil představení gotického fragmentu reliéfu Krista v Getsemanské zahradě.

Maličký, ale působivý, šest století starý zlomek výzdoby někdejšího kostela sv. Klimenta byl zcela náhodně nalezen v loňském roce. Nálezce místní kaplan a jezuita Petr Vacík "Krista málem vyluxoval", jak uvádí deník Blesk. Kostel sv. Klimenta stával ve středověku na místě dnešního kostela Nejsvětějšího Salvátora. Historici umění reliéf považují za jeden z nejvýznamnějších objevů středověkého umění za posledních deset let. Protože zobrazuje Krista v Getsemanské zahradě ve chvíli usebrání a rozjímání před blížícím se utrpením, mohl by pro věřící podle Halíka být průvodcem letošního postního období.

Popelcem umělců se čeští katolíci od roku 1996 v tomto chrámu hlásí k západoevropské tradici vzniklé v Paříži při bohoslužbě za umělce padlé v první světové válce. V různých formách se tato tradice postupně stala součástí duchovního a uměleckého života řady evropských zemí.

Popeleční středou vstoupili věřící do čtyřicetidenního postního období. Kajícnost je vyznáním viny a hříchu a vůle vnitřně se očistit. Tímto dnem by měly skončit muziky, taneční zábavy, hlučné svatby, zabíjačky a hodování. Podle tradice se uzavřelo nejbujnější období roku - vesnický masopust a s ním příbuzná městská plesová sezona. Nicméně to řada obcí i měst nerespektuje a např. tuto sobotu plánují masopust ve Štětí na Roudnicku. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk.net

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
42%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
7%
 
Ne, jsem pro název manželství
9%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
35%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 276)