Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Castrova exmilenka: Fidel dostal od církve poslední pomazání

Ze světa / juml / ČTK / 5. dubna 2017 9:34
Castrova exmilenka: Fidel dostal od církve poslední pomazání

Fidel Castro
Autor: Flickr.com

Havana - Dlouholetý kubánský komunistický diktátor Fidel Castro zemřel loni v prosinci jako křesťan. Před smrtí ho denně navštěvoval kněz a od katolické církve dostal poslední pomazání. S odvoláním na Castrovu italskou exmilenku a neteř kardinála Annu Marii Tragliovou to napsala rakouská katolická agentura Kathpress.

"Několik jezuitských otců mi řeklo, že Fidel Castro zemřel utěšen náboženstvím," prohlásila Tragliová.

Dnes 69letá žena udržovala s Castrem pravidelný telefonický kontakt do loňského května. Na Kubu přijela naposledy před půldruhým rokem, kdy se již Castrovo zdraví výrazně zhoršovalo. Při posledním osobním setkání prý nalezla exdiktátora hodně změněného. "Jednoho dne mi řekl: myslím často na tvá slova - odkazoval na mou křesťanskou víru - a zjišťuji, že jsi měla v mnoha věcech pravdu a já ne," tvrdí Tragliová.

Italka je neteří kardinála Luigiho Traglii, jenž v 70. letech minulého století působil v Římě jako vikář papeže Pavla VI. S Castrem se poprvé setkala ve svých 27 letech díky zprostředkování sekretářky kubánské ambasády v Římě, s níž se přátelila a která byla Castrovou příbuznou.

Tragliová mnohaletý vztah s Castrem označila za velkou lásku. Sama na Kubě delší čas žila a na její naléhání prý v Havaně znovuotevřeli farnost, kde každou neděli navštěvovala mši. Po bohoslužbě na ni před kostelem čekal komunistický revolucionář v autě s poznávací značkou "Comandante 1".

Tragliová vzpomíná i na událost z roku 1974, kdy na Kubu přicestoval tehdejší vatikánský "ministr zahraničí" Agostino Casaroli. Papežský vyslanec k sobě Italku pozval, na setkání ale přišel sám od sebe i Castro. Casaroli byl podle Tragliové v rozpacích, mezi oběma muži se prý ale ihned vytvořila vzájemná sympatie.

Castrův režim nastolený v roce 1959 označil za oficiální státní ideologii ateismus a katolíci čelili tvrdým omezením. Komunisté pronásledovali různé církevní představitele i věřící, stejně jako tisíce dalších osob, z nichž mnohé skončily ve vězení či v emigraci. Od 90. let ale Havana svůj přístup zmírňuje a v roce 1998 povolila Janu Pavlu II. vůbec první papežskou návštěvu ostrova, která zahájila renesanci náboženského života na dříve výrazně katolické Kubě.

Někteří kubánští disidenti kritizují církev za to, že je ignoruje a že spolupracuje s kubánským režimem. Když na ostrov v září 2015 přijel papež František, nesetkal se podle agentury AP s žádným opozičníkem.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
25%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 53)